Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Bevezetés

Az evolúció révén az ember olyan mindenevő élőlény lett, amely viszonylag sok növényi rostot, nagy mennyiségű folsavat és C-vitamint igényel. Szénhidrát- és zsírfeldolgozó képessége korlátozott, ugyanakkor tökéletes egészségéhez állati eredetű élelmiszert is kell fogyasztania. Ennek biztosítása pedig a modern állattenyésztés és takarmányozás feladata. Az ember napi szükségletét egyedre vagy élősúlyra adják meg (DRI, 2004; Rodler, 2005), továbbá használják a „táplálékpiramis” formájában történő érzékeltetést is. Az ember esetében a pontos élettani igény meghatározását nehezíti, hogy a kísérletezés mind technikailag, mind jogilag-etikailag problematikus. Ezért gyakran retrospektív adatgyűjtésre, statisztikai kiértékelésre, úgynevezett epidemiológiai vizsgálatokra támaszkodnak, vagy állatokon nyert adatokat vetítenek ki az emberre. A tápláló- és hatóanyag-sűrűség kifejezésére a Táplálkozási Minőség Indexe (TMI) szolgál, amely a fehérje, aminosav, ásványi anyag és vitamin energiához viszonyított arányát mutatja – feltételezve, hogy az ember képes teljes napi energiaigényét a kérdéses élelmiszerből fedezni (Wilgus, 1980). A teljes tej TMI-je a Ca-ra vonatkozóan 4,5 – ez azt jelenti, hogy ha a napi energiaszükségletet kizárólag tejjel fedeznénk, a kalciumigénynek négy és félszeresét vennénk fel. A májnak az A-vitaminra vonatkoztatott TMI-je 100–110. Ha tehát például egy macskát kizárólag májjal táplálnak, szinte szükségszerűen jelentkezni fog az A-hypervitaminosis, illetve -mérgezés. Minél nagyobb a TMI-je, annál értékesebb a kérdéses élelmiszer. A TMI-k ismerete segít az élelmiszerek egymást kiegészítő összeválogatásában. Ezekre a tényekre alapozva azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az emberiség fehérje-, ásványianyag- és vitaminigényét – populációszinten – nem tudnánk megfelelően kielégíteni állati eredetű élelmiszerek nélkül (teljes vegetarianizmus esetén). Ez különösen igaz a gyerekekre, terhes anyákra, sportolókra, katonákra és idősekre.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave