Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


13.5. Fontosabb megállapítások

  • Az új felismerés lényege, hogy a külvilágból felvett táplálék, gyógyszer és mérgező vegyületek (nutri-, farmako- és toxikogenomika) képesek befolyásolni a sejtbeli fehérjeszintézist. Géncsippek segítségével dózisfüggően mérni lehet az mRNS működésének változását a genom minden egyes génjén.
  • Az epigenomika („a genomika fölötti öröklés”) azt jelenti, hogy a külvilág (sugárzás, lipidperoxidáció, táplálék-összetevők, gyógyszerek és a környezetet szennyező számos vegyület) hat a génműködésre, és jóllehet esetenként akár öröklődhet is, nem hoz létre változást a gének bázissorrendjében.
  • Az epigenomika legfontosabb működési mechanizmusai a DNS-metiláció, a hisztonfehérje (de)acetilálása, az ubikvináció, a sumoiláció és a mikroRNS-hatások.
  • Több vegyületnek lehet egyidejűleg epi- és nutrigenomikai hatása, ezért a teljes tudományterület a pluri- vagy multigenomika névvel illethető.
  • A nutrigenomika ígéretei a közeljövőre: a fentiek teljes átültetése a gyakorlatba, továbbá biomarkerek keresése a tápláltsági állapot és a betegségek monitorozására, célzott, genotípust is figyelembe vevő, fajtára, vonalra, sőt egyedre szabott táplálóanyag-szükségleti ajánlások, diéták kifejlesztése, az öregedés lassítása és a jobb életminőség biztosítása hosszan tartó, krónikus betegségek esetén.
 

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave