Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


15.6. Fontosabb megállapítások

  • Az éghajlatváltozás és így a felmelegedés ténye ma már nem kétséges. A kérdés az, hogy milyen mértékű lesz a felmelegedés, és hogy a közeli és távolabbi jövőben hogyan alakul majd a Föld és azon belül a Kárpát-medence hőmérséklete, éghajlata.
  • A globális és a lokális klímaváltozás komoly negatív hatást gyakorol mind a növénytermesztésre, mind az állattenyésztésre, ezáltal az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok minőségére.
  • Fontosabb takarmánynövényeink az asszimiláció típusát tekintve az úgynevezett C3-as és C4-es növények csoportjába tartoznak. A C3-as növények kevésbé tolerálják a szárazságot és a hőstresszt, mint a C4-es növények. A C3-as növények csoportjába tartozik például a búza, árpa, zab, szója, borsó stb., míg a C4-es csoportba elsősorban a kukorica és a cirok, valamint számos gyomnövény.
  • A gazdasági haszonállatok főként a magas környezeti hőmérsékletet tolerálják rosszul, ezért a takarmányozási stratégiák kialakításánál elsősorban a hőstressz negatív hatásának csökkentésére vagy annak eliminálására kell törekednünk.
  • A hőstressz hatására jelentős szabadgyök-képződés következik be, az antioxidáns–prooxidáns egyensúly eltolódik a prooxidáns folyamatok irányába, a lipidperoxidációs folyamatok következtében nekrózis lép fel. Romlik az állatok termelése és az állati eredetű élelmiszer-alapanyag minősége.
  • A hőstressz csökkentésére a következő fontosabb takarmányozási lehetőségek állnak rendelkezésre.
    1. Az állatok hőtermelésének csökkentése például nagyobb adagú zsíretetéssel vagy betain (trimetil-glicin) takarmányba való keverésével.
    2. A hőstressz miatti takarmányfelvétel-csökkenés kompenzálása koncentráltabb táplálóanyag-tartalmú takarmány etetésével.
    3. Hőstressz esetén az állati szervezet antioxidáns kapacitása javítható a takarmány kiegészítésével – például A-, C-, E-vitaminnal és/vagy cinkkel és szelénnel. Az állati szervezet ionegyensúlya a takarmány nátrium- és kálium-bikarbonáttal, ammónium-kloriddal vagy kálium-szulfáttal történő kiegészítésével tartható fenn.
 

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave