Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


18.11. Fontosabb megállapítások

  • A mikotoxinok a táplálékláncból egyelőre ki nem iktatható, természetes környezetszennyező anyagok, amelyek jelentős takarmány- és élelmiszer-biztonsági kockázatot jelentenek.
  • Főként növényi eredetű takarmányokkal és élelmiszerekkel (illetve alapanyagokkal) jutnak be a szervezetbe, ezek közül is a gabonafélék jelentenek nagyobb veszélyt. Az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok ritkán tartalmaznak kockázatos mennyiségű mikotoxint.
  • A mikotoxin problémakörben újabb kihívásokkal is számolnunk kell többek között a klímaváltozás, a kereskedelem teljes globalizációja és liberalizációja, a megváltozott fogyasztói igények, új élelmiszeripari technológiák bevezetése, a biogazdálkodás, a népesség ellenálló képességének csökkenése miatt.
  • Főbb egészségkárosító hatásaik: rákkeltő, karcinogén hatás (aflatoxin, ochratoxin A, fumonizinek, patulin), fejlődési rendellenességet okozó, teratogén hatás (ochratoxin A), a reprodukcióra kifejtett káros hatás (zearalenon, trichotecének), az ellenálló képesség csökkenése, immunszuppresszív hatás (trichotecének), idegrendszert károsító hatás (ochratoxin A, fumonizinek, trichotecének), foglalkozási ártalmak (satratoxin), ételmérgezések (trichotecének).
  • Az élelmiszerek maximálisan megengedett mikotoxintartalma jogszabályokban meghatározott. A takarmányok esetében csak az aflatoxinokra vonatkozik törvényi szabályozás, a többi mikotoxin esetében csak ajánlott határértékeket határoztak meg. Magyarországon az Európai Bizottság rendeletei közvetlenül is hatályosak, az ajánlásokat pedig változatlan tartalommal honosították.
  • A mikotoxinok élelmiszer-biztonsági kockázatának csökkentése csak komplex élelmiszer-biztonsági programmal, „a termőföldtől az asztalig” szemlélet megvalósításával lehetséges, ami komplex interdiszciplináris és nemzetközi szakmai összefogást igényel. Ennek része a mikotoxin-szennyeződés megelőzése, csökkentése (GAP, GMP), a feldolgozási folyamat ellenőrzése, dekontaminációs technikák alkalmazása, valamint a szabályozási határértékek kidolgozása, érvényre juttatása, monitoringja.
 

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave