Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Egyéb állati eredetű takarmányok

Az egyéb állati eredetű takarmányok csoportjába tartoznak például a tengereken nagy mennyiségben jelen lévő és fogható, különböző kis méretű rákfajok (krill, shrimp). A krill takarmányként való felhasználása az 1980-as évek elején merült fel először, majd hosszabb időre feledésbe merült. Napjainkban újra a szakmai érdeklődés látókörébe került. A rákfehérje elsősorban a halliszt helyettesítésére szolgál, mivel fehérjetartalma és aminosav-összetétele nagyon hasonló, sőt sok esetben kedvezőbb, mint a halliszté. Minőségét jelentősen meghatározza a kitintartalom, a kitin ugyanis kifejezetten rosszul emészthető (Ghöl, 1981). Kiváló táplálóértéke miatt az ára is magas, ezért elsősorban fiatal állatokkal etetik – ugyanúgy, mint a hallisztet. Legnagyobb mértékben az intenzív akvakultúrás rendszerekben használják, ahol a ragadozó halak számára biztosítja a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjét. A rákliszt a jó minőségű fehérjén kívül gyakran nagy mennyiségben tartalmaz különböző karotinoidokat is, amelyek használatával egyes állati eredetű termékek megszínezhetők (lazac, pisztráng).

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave