Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Száraz hőkezelés (pörkölés)

A folyamat során a „száraz” nyersanyag intenzív hevítése magas, 110–170 °C hőmérsékletű, túlhevített közeggel történik. A túl magas kezelési hőmérséklet károsan hat a felszíni rétegek táplálóanyag-tartalmára, míg az alacsonyabb hőmérséklet csökkenti a mélyebb rétegű pörkölődés kockázatát. A kezelés paraméterei (a végtermékek színe stb.) a különböző méretű és minőségű alapanyagok megfelelő kezeléséhez rendelkezésre álló megoldások és eszközök segítségével széles határok között állíthatók be. A művelethez a legegyszerűbb megoldást a különböző típusú szárítók nyújtják, amelyek közül a forgó rendszerű dobszárítók a legelterjedtebbek. Ezek beruházási költsége viszonylag alacsony, könnyen kezelhetők és telepíthetők. A folyamat alatt a forró levegő közvetlenül érintkezik a dobban haladó és a keverőlemezek által bolygatott szemekkel. Vannak olyan összetett eszközök, amelyek a mikrohullámú sugárzást forró levegős melegítéssel kombinálják (Levic, 2010). Szalagos szárítókat a kíméletesebb hatás biztosítása érdekében célszerű használni. Újabban azok a nagy hatékonyságú, fluid ágyas szárítási technológiák terjedtek el, amelyeknél a fluid ágyat a száraz és túlhevített levegő szabályozott hőmérsékleten, a szemek megfelelő mozgását biztosítva tartja fenn. A művelet alatt a lebegtető levegő magasabb páratartalmát a termények saját nedvességtartalma biztosítja. Korszerű megoldások esetén a távozó meleg levegő hőtartalmának tökéletes hasznosításával homogén és kiváló minőségű végtermékek állíthatók elő úgy, hogy egyúttal az eljárás gazdaságossága is javul.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave