Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Minőség-ellenőrzés az ipari keveréktakarmány-gyártás területén

Az élelmiszer-szabályozás egyik fontos alapköve, az úgynevezett „jó higiéniai gyakorlat” (Good Hygiene Practice) elsősorban a termelés külső feltételeire koncentrálva az állandó és egyenletes, főként mikrobiológiai biztonság megteremtését tartja szem előtt. A „jó gyártási gyakorlat” (Good Manufacturing Practice) ezenfelül kitér a termelésszervezés és -technológia szabályozásának területére, és magában foglalja a jó minőségű termék előállítására és értékesítésére vonatkozó előírásokat. A jó gyártási gyakorlat és a jó higiéniai gyakorlat alapelemeit felhasználva alakult ki az eddigieknél komplexebb, elsősorban az önellenőrzésre és megelőzésre fókuszáló HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point) rendszere. Az első időkben az iparban alkalmazták, majd az élelmiszer-előállítás folyamatára is kiterjesztették. A HACCP egy mozaikszó, az angol „veszélyelemzés kritikus ellenőrzési pont” kifejezés kezdőbetűinek rövidítéséből. A FAO/WHO 1993-ban adta ki, majd 1997-ben módosította a HACCP alkalmazására vonatkozó irányelveit. Az Európai Unió 1995-től írja elő rendszeres alkalmazását. Hazánkban 2002. január 1-jétől az élelmiszerlánc résztvevői számára kötelező a HACCP-rendszer bevezetése és alkalmazása.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave