Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Élelmiszer- és takarmányjog, élelmiszerlánc-jog

Az élelmiszerrel való ellátás bonyolult rendszer. Bizonyos összefüggéseinek megértése vezetett oda, hogy ma a világban a FAO (ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete) és a WHO (ENSZ Egészségügyi Világszervezete) Codex Alimentarius bizottsága (Codex Alimentarius honlapja, 2014) iránymutatásai alapján az élelmiszerlánc, mint teljesség, jogi szabályozásának részét képezi a szűken vett élelmiszerjog és takarmányjog. Az egész élelmiszerlánc (hálózat, mátrix) összefüggésrendszerének megértése vezetett oda, hogy az élelmiszerjog tartalmazza a takarmány előállítására és felhasználására vonatkozó követelményeket, amennyiben a takarmányt élelmiszer-termelésre szánt állatok etetésére használják, hiszen a lánc minden elemének hatása lehet az élelmiszer-biztonságra. Ezért szabályozzák egységesen és ellenőrzik az élelmiszer-termelés céljából tenyésztett állatok takarmányának termelését, feldolgozását, szállítását és forgalmazását, hiszen a takarmány véletlen vagy szándékos szennyezése, a takarmányhamisítás vagy csalárd és egyéb helytelen gyakorlatok alkalmazása közvetlen vagy közvetett hatással lehet az élelmiszer-biztonságra. Így az élelmiszerjog meghatározása a következő: általában az élelmiszerekre és különösen az élelmiszerek biztonságára vonatkozó, a Közösségben vagy az egyes tagállamokban elfogadott törvények, rendeletek és közigazgatási rendelkezések; a fogalom vonatkozik az élelmiszerek, valamint az élelmiszer-termelés céljára tenyésztett állatok takarmányozására használt takarmány termelésének, feldolgozásának és forgalmazásának minden szakaszára.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave