Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


A takarmányozás jogi szabályozásának szintjei (joghierarchia)

A jogi szabályozásokat, így a jogszabályokat is, hierarchia (alá- és fölérendeltség) jellemzi. A takarmányozás jogi hierarchiája az alábbiakban foglalható össze. Magyarország mint demokratikus közösség legmagasabb szintű jogszabálya az alkotmány (Alaptörvény, 2011). Törvényeink szabályozzák az adott szakterületek általános felügyeletét, annak rendjét (közigazgatás, élelmiszerlánc felügyeletéért felelős miniszter – Minisztériumokról törvény, 2014, illetékes hatóságok, feladatkörök kijelölése). A szakjogszabályok területén a tagállami speciális törvények (az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről; Élelmiszerlánc törvény, 2008), majd tagállami jogállásunkból adódóan az Európai Unió általános (Európai Élelmiszerjog, 2002) és speciális érvényű (Európai takarmányforgalmazási jog, 2009) rendeletei állnak a legmagasabb szinten. A rendeletek alatt/mellett uniós irányelvek, illetve az ezek végrehajtására nemzeti hatáskörben kiadott rendeletek (kormányrendeletek, miniszteri közös, miniszteri rendeletek) következnek (Takarmányjogtár, 2014). Egyedi ügyekben az Unió határozatokkal szabályozza a takarmányjog területeit (Élelmiszerlánc hatósági ellenőrzése határozat, 2006). A hazai illetékes hatóságok eljárásaik során határozatokkal, végzésekkel, ezeken túl eljárási útmutatókkal, szakértői közreműködéssel, továbbképzésekkel és vizsgákkal, rendszeres – kockázatbecslésen alapuló – ellenőrzésekkel, mintavételekkel szabályozzák, felügyelik a takarmányvállalkozók tevékenységét (Nemzeti Ellenőrzési Terv, 2014).

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave