Babinszky László, Halas Veronika (szerk.)

Innovatív takarmányozás


Takarmány(ozás) eredetű események az élelmiszerláncban

Feed/Food borne diseases (FBD; takarmány-/élelmiszer-eredetű betegségek): azokat a megbetegedéseket, amelyeket mezőgazdasági haszonállatainkban – és a haszonállatok termékeit elfogyasztó emberekben – a takarmányok (takarmány-összetevők) vagy azok állati szervezetben keletkező transzformációi (metabolitjai) okoznak, takarmányeredetű megbetegedéseknek nevezzük. Ilyen jellegű megbetegedések, kórképek az állatainkban például: fizikai eredetű FBD a sertések oesophageális gyomorfekélye; kémiai, toxikológiai FBD a különböző mikotoxinok okozta kórképek; mikrobiológiai FBD a Salmonellózis (Crump, 2002). Speciális FBD volt a BSE-világjárvány. Az állati eredetű termékeket fogyasztó emberekben FBD lehet a magas izotóptartalmú termékek okozta sugárbetegség atomkatasztrófák idején (Euroatom rendelet, 1987), a dioxinok okozta toxikózis (Dioxin rendelet, 2012) vagy az aflatoxintranszformáció következtében keletkező aflatoxin M kiváltotta, tejen, tejtermékeken keresztüli kórtani elváltozások okozta problémák (Mikotoxin-határérték rendelet, 2006). A Listeriózis (Zoonózis irányelv, 1999) mellett a Salmonellózis szintén lehet mikrobiológiai eredetű FBD. Az élelmiszerek és takarmányok nem megfelelő alkalmazásával kapcsolatosan előfordulhatnak gyógyszer- és adalékanyag-érzékenységi kórképek. A be nem tartott élelmezés-egészségügyi várakozási idő vagy a nem megfelelő állatfajon vagy nem megfelelő formában (töménység, interakciók) való alkalmazás okozhat állati és/vagy emberi megbetegedést, halált. Különleges FBD az egyes hamisítások okozta megbetegedések és elhullások, elhalálozások, amelyekre legutóbb a melaminnak (Melamin határérték rendelet, 2012) mint fehérjehamisítási alapanyagnak a toxikus eseményei szolgáltak példaként. Az FBD megelőzésében és kezelésében kiemelkedő jelentőséggel bír a termelés során keletkező, használt tételek címkézése, igazolása, a korrekt szakmai definíciókon alapuló információadás, a hatékonysági vizsgálatok minimális időtartamának igazolása.

Innovatív takarmányozás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 057 1

Földünk lakóinak száma rohamosan növekszik, ami soha nem tapasztalt méretű igényt támaszt az élelmiszer-termeléssel szemben, miközben környezetünk állapota – egyelőre úgy tűnik – megállíthatatlanul romlik, bolygónk klímája pedig egyre kedvezőtlenebb irányba változik.

Nagy kérdés, hogyan lehet a mind nehezebbé váló feltételek között nemcsak elegendő mennyiségű, hanem megfelelő minőségű, biztonságos és nyomon követhető élelmiszert hatékonyan előállítani, méghozzá úgy, hogy ezzel a környezetet a lehető legkisebb mértékben terheljük.

Az Innovatív takarmányozás című kötet nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megválaszolja e kérdést, legalábbis az állati eredetű élelmiszer-alapanyagok vonatkozásában. Ezt a rendkívül komplex problémát már nem lehet a megszokott módon megközelíteni, csakis innovatív szemlélettel.

Jelen esetben ez azt jelenti, hogy e modern, interdiszciplináris felfogásban íródott szakkönyv integrálja a társtudományok legújabb kutatási eredményeit a hagyományos takarmányozástudományba, természetszerűleg a „klasszikus” takarmányozási ismeretek alapjaira építve. Ebből adódóan az egyes fejezetek szerzői között a takarmányozástudomány nemzetközi ismertségű kutatói mellett biológust, vegyészt, biokémikust, immunológust, humán és állatorvost, fizikust, műszaki mérnököt, állattenyésztőt, növénytermesztőt és meteorológust is találunk, valamennyien saját területüknek a tudományos világ által elismert, kiváló szakemberei.

A szerzők bíznak benne, hogy könyvük sok hasznosítható információval szolgál mind a kutatásban, a fejlesztésben, az oktatásban, mind pedig a gyakorlatban tevékenykedők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/babinszky-halas-innovativ-takarmanyozas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave