Czvikovszky Tibor, Mészáros László, Toldy Andrea

A fenntartható fejlődés technológiái


A nanotechnika kezdetei

A szerkezeti anyagok tekintetében nagyon ritkán történik olyan változás, mint amit a nanorészecskék 1980-as években történt felfedezése jelentett, hiszen egy teljesen új anyagcsalád jelent meg, szinte a semmiből. Olyan részecskéket fedeztek fel, amelyek létezését nem is sejtették, vagy éppen azt gondolták, hogy nem létezhetnek termodinamikai instabilitásuk miatt. Itt már nemcsak a „kényelmes környezet” megteremtése volt a cél, hanem az ember kíváncsisága került ismét előtérbe: felfedezni, hogy ezek az anyagok mire jók, hogyan lehet a bennük rejlő lehetőségeket minél inkább kihasználni. Ha már a bennük rejlő lehetőségekről van szó, a nanorészecskék között találjuk az eddig ismert anyagok közül a legnagyobb szilárdságút és modulusút, valamint a legjobb hővezető képességűt is. Ezen tulajdonságok ismeretében a kutatók és a társadalom is nagy áttöréseket, drasztikus változásokat várt ezen anyagok alkalmazásától, amely változások mind ez idáig nem vagy csak részben következtek be. A késlekedés elsődleges oka a nanorészecskék hagyományos részecskéktől való eltérő viselkedése, amiből fakadóan más anyagokkal való kölcsönhatásaik eltérőek. Ezek alapján úgy tűnik, hogy az áttörés nem egy drámai módon bekövetkező változás, hanem sokkal inkább egy hosszabb folyamat, amelynek jelenleg is részesei vagyunk. A nanoszerkezetű anyagok megkezdték a térhódítást: egyre szélesedik azon termékek köre, amelyekben nanorészecskéket alkalmaznak különféle célokra pl. az orvostudományban, az elektronikai iparban vagy éppen a sporteszközök esetén.

A fenntartható fejlődés technológiái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 400 5

Civilizációnk megjelenési formája: a technika. Egy társadalom technikai fejlettségéből, e technika elterjedtségéből, hatékonyságából, hozzáférhetőségéből megítélhető az adott társadalom jóléte, gazdasági színvonala. Azonban ez csak a külső keret. A civilizáció teljes tartalma ennél sokkal több: annak fontos vonása a kultúra, a technika feletti szellemi műveltség. Technika és kultúra – mint a „hardver” és a „szoftver” – együtt jellemzi a civilizációt.

Nyugati, keresztény civilizációnk fejlődése az első ipari forradalom óta szinte töretlen, abból a földközi-tengeri szellemi örökségből kiindulva, amit a görög, római, zsidó, keresztény kultúra gyökereiből merítettünk. Technikai vívmányainkat az egész világ igyekszik ellesni, megtanulni, átvenni, s így gazdasági eredményeinket (pl. GDP) utolérni. Technikánk, s így jólétünk fenntarthatósága, további fejlődési lehetőségünk viszont erősen kétségessé vált az induló 21. században. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a mi nyugati civilizációnk – amely számszerűleg is csak a világ egyhetedére terjed ki –, csak egy a többi (kínai, indiai, japán, arab, afrikai, dél-amerikai stb.) civilizációk között, amelyek kulturális örökségét nem becsülhetjük alá. A világ egyensúlytalansága: a „gazdagok” aránytalan pazarlása, és a „szegények” nélkülözése közötti ellentmondás nemcsak társadalmainkat osztja meg, hanem világméretű feszültségekhez vezet.

A technológiák fenntartható – így a Föld erőforrásaival és a környezettel egyensúlyban tartható – fejlődésén tehát az egész emberiség jövője múlhat. A pazarló fogyasztásnak határa kell hogy legyen. A mennyiségi fejlődés előre jelezhetően korlátozott, de a minőségi fejlődés korlátai még messze vannak. A technika szakemberei számára a szakadatlan fejlesztés és megújulás, az innováció egyre nagyobb, egyre fontosabb feladat, ha másért nem, akkor a magasabb hatékonyság, az alacsonyabb anyag- és energiafelhasználás, az újrahasznosítás, az egészséges körforgás (recycling) érdekében.

A technikatörténet tanulságaiból kiinduló és a korunk fő technológiai ágazatait áttekintő előadássorozat ezt a fejlesztési koncepciót szem előtt tartva, a mai és jövő technológiák fenntartható fejlődésébe vetett hitre alapoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-fenntarthato-fejlodes-technologiai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave