Czvikovszky Tibor, Mészáros László, Toldy Andrea

A fenntartható fejlődés technológiái


A gyógyszeripar

A modern, szintetikus gyógyszeripar mintegy száz évvel ezelőtt, a festékiparral karöltve, nem a kőolaj, hanem a kőszén alapján indult el. Ahogyan már említettük, a kohászat igényelte a kokszgyártás technológiáját, amit a kőszén „száraz lepárlásával” készítettek. Ebből eredt a világításra és fűtésre használt városi gáz is, és képződött egy jelentős mennyiségű kőszénkátrány is. Eleinte ezt csak útépítésre használták, de hamarosan rájöttek, hogy főleg az ebben található aromás vegyületek (benzol, fenol, anilin stb.) rendkívül változatos, további reakciókban sokféle színezékké és más vegyi termékké, így gyógyszerré alakíthatók. Hatalmas szintézismunka indult el, amelyben – részben a gyógyhatású természetes anyagok megismerése és módosítása útján – új szerves vegyületek millióit (!) hozták létre. Ez a tudatosan kreatív mérnöki munka, valódi „molecular engineering” egyre bonyolultabb molekulacsoportokat kapcsolt egymáshoz, elsőrendű kémiai kötéssel. Az eredmények máig is világraszólóak. Nemcsak a lázat, a fájdalmat, a fertőzéseket fogták vissza, de megszüntették az olyan világjárványokat, mint a pestis, a fekete himlő, a malária, a lepra, a tüdőtuberkulózis… Bár a betegségek legösszetettebb fajtáival, a rákkal még küzdenünk kell, már nem kell tartanunk a torokgyíktól, a tetanuszmérgezéstől és általában a bakteriális fertőzésektől. Az utolsó világméretű epidémia az 1950–1953 közötti gyermekbénulás (poliomyelitis) járvány volt, amelyben évente 30 000 gyermek és fiatal felnőtt vesztette el mozgásszabadságát Európában és Amerikában. Az aktív és passzív immunizációval, kötelező oltásokkal, az egyrészt egyre specifikusabb, másrészt egyre szélesebb spektrumú antibiotikumokkal ma már a betegségek nagy részétől meg tudjuk védeni magunkat és utódainkat. A fejlett civilizációkban jól mérhető életkor-hosszabbodást jórészt a gyógyszeriparnak köszönhetjük.

A fenntartható fejlődés technológiái

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 400 5

Civilizációnk megjelenési formája: a technika. Egy társadalom technikai fejlettségéből, e technika elterjedtségéből, hatékonyságából, hozzáférhetőségéből megítélhető az adott társadalom jóléte, gazdasági színvonala. Azonban ez csak a külső keret. A civilizáció teljes tartalma ennél sokkal több: annak fontos vonása a kultúra, a technika feletti szellemi műveltség. Technika és kultúra – mint a „hardver” és a „szoftver” – együtt jellemzi a civilizációt.

Nyugati, keresztény civilizációnk fejlődése az első ipari forradalom óta szinte töretlen, abból a földközi-tengeri szellemi örökségből kiindulva, amit a görög, római, zsidó, keresztény kultúra gyökereiből merítettünk. Technikai vívmányainkat az egész világ igyekszik ellesni, megtanulni, átvenni, s így gazdasági eredményeinket (pl. GDP) utolérni. Technikánk, s így jólétünk fenntarthatósága, további fejlődési lehetőségünk viszont erősen kétségessé vált az induló 21. században. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a mi nyugati civilizációnk – amely számszerűleg is csak a világ egyhetedére terjed ki –, csak egy a többi (kínai, indiai, japán, arab, afrikai, dél-amerikai stb.) civilizációk között, amelyek kulturális örökségét nem becsülhetjük alá. A világ egyensúlytalansága: a „gazdagok” aránytalan pazarlása, és a „szegények” nélkülözése közötti ellentmondás nemcsak társadalmainkat osztja meg, hanem világméretű feszültségekhez vezet.

A technológiák fenntartható – így a Föld erőforrásaival és a környezettel egyensúlyban tartható – fejlődésén tehát az egész emberiség jövője múlhat. A pazarló fogyasztásnak határa kell hogy legyen. A mennyiségi fejlődés előre jelezhetően korlátozott, de a minőségi fejlődés korlátai még messze vannak. A technika szakemberei számára a szakadatlan fejlesztés és megújulás, az innováció egyre nagyobb, egyre fontosabb feladat, ha másért nem, akkor a magasabb hatékonyság, az alacsonyabb anyag- és energiafelhasználás, az újrahasznosítás, az egészséges körforgás (recycling) érdekében.

A technikatörténet tanulságaiból kiinduló és a korunk fő technológiai ágazatait áttekintő előadássorozat ezt a fejlesztési koncepciót szem előtt tartva, a mai és jövő technológiák fenntartható fejlődésébe vetett hitre alapoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-fenntarthato-fejlodes-technologiai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave