Winkler Gusztáv

A hadviselés művészete III.

A zsoldoshadseregektől a vonalharcászatig, 1500–1700


Az erődépítészet a XVI. század első felében ( ó- és újolasz rendszerek)

A XV. század vége körül kristályosodtak ki azok az elképzelések, amelyek tisztázták az erődítmények védelmi lehetőségeit, a támadások, falrombolások elleni tevékenységet. Nyilvánvalóvá lett a tüzérség szerepe, várható hatásai. Ezek után a fejlődés menetét már nem az elvi változások, hanem a technikai lehetőségek fejlődése irányította. Az első olyan általános rendszert, amit több évtizedig szinte változatlanul alkalmaztak, itáliai kialakulása alapján „II. periódusú rendszernek” vagy „óolasz” erődítési rendszernek nevezhetjük (3.9. ábra). Viszonylag sok mérnök tervezett e rendszerben. A rendszer alapelvei a következők: a most már a falakkal azonos magasságú bástyákat a tüzérség hatásos lőtávolságának megfelelően építik. Az oldalozó tüzérség a kívánalmaknak megfelelően kazamatázott, esetenként (főleg magas építésű bástyáknál) fül mögé rejtett. Általánosságban kimondható, hogy a bástyák homlokfalai lényegesen rövidebbek a védett kötőgátak hosszánál. Az ostromlók elleni távolharcra a bástyák homlokfalain kiépített állások szolgálnak. Ez mutatja, hogy a védművek magasak, ezáltal a védők ágyúi meglehetős védelmet élveznek. Természetesen ehhez még hozzá kell számítani a korabeli ágyúk találati pontosságát. Az óolasz erődítés sajátossága az, hogy a gyalogsági fegyverek hatásos lőtávolságának fejletlensége miatt kiegészítő védműveket alkalmaznak. A kurtinák középső részein gyalogsági lőállásokat (piattaformákat) képeznek ki, hogy az egész kötőgátat fedezni tudják. Az árkok meglehetősen szélesek, és vonalvezetésüket minden terven az oldalozó lövegek pásztázási irányainak megfelelően alakítják. Megjelenik a fedett út. Bevezetését az indokolja, hogy felismerik az árok szerepét a védelemben, és azt, hogy az ostromlók tevékenységének hátráltatása, az árok fokozott védelme érdekében a saját gyalogságot az ellenség tűzétől fedetten mozgatni kell. A fedett útból történnek az ellentámadások, kitörések is. Gyakorlatilag általánossá válik a bástyák külső vonalában elhelyezkedő aknafigyelő folyosók (contramina) építése is, amelyek többek között alkalmasak az árokba való kijutásra. Megkezdődik a föld alatti létesítmények tervszerű kiépítése (caserma). A rendszer alkalmazója hazánkban többek között (talán) Domenico da Bologna (Buda), valamint Paolo és Battista de Spazio (Eger).

A hadviselés művészete III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 404 3

A kötet szerves folytatása Winkler Gusztáv A hadviselés művészete a kezdetektől a magyar államalapításig (I. kötet), illetve A hadviselés művészete a magyar államalapítástól a mohácsi vészig (II. kötet) című könyveinek. Ezekben segítséget kíván nyújtani a történelmi-hadtörténeti események jobb megértéséhez a hadművészet, haditechnika fejlődésének részletes bemutatásával.

Ahhoz, hogy a hadtudomány és a harcászat fejlődését, összefüggéseit folyamatokban lehessen vizsgálni, az egész európai térség egységes bemutatásánál az anyagot az idő függvényében és nem földrajzi tagoltságban kell tárgyalni. Ezzel a módszerrel talán sikerül rámutatni a közös fejlődési irányokra, arra, hogy gyakorlatilag hasonló kultúrájú és társadalmi felépítésű országok, nemzetek hadművészete is szükségszerűen hasonló. Ugyanígy, a cél szerint szeretné bemutatni a haditechnika egységes fejlődését. Természetesen a helyi etnikai, kulturális viszonyok ebben az egységes világban speciális jellegeket is kidomborítanak. Jó példa erre a magyar huszárság, ami tárgyalt korunkban erősödik meg. Az európai áttekintést színesíti azoknak a népeknek a hadművészete, amelyek valamilyen formában kapcsolatba kerültek Európával (pl. törökök).

A mű felépítése hasonló az előző kötetekhez. Nem hadtörténeti áttekintést nyújt, hanem a hadművészet mozgatórugóit, fejlődését követi. Ezt kiegészíti egy folyamatos haditechnikai elemzés. Winkler Gusztáv építőmérnök a hadművészet témakörében írt műveiben az elemzési célú elméleti részeket az adott periódusra jellemző hadjáratok bemutatásával illusztrálja. Az olvasó 30 térképvázlaton, több mint 25 erődítésrajzon és 15 harcrendi vázlaton követheti nyomon a hadművészeti fejlődés történetét, párhuzamosan a magyar hadművészet változásainak a nemzetközi trendekbe való integrálásával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/winkler-a-hadviseles-muveszete-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave