Winkler Gusztáv

A hadviselés művészete III.

A zsoldoshadseregektől a vonalharcászatig, 1500–1700


Az erődépítészet változásai, a bástyás rendszerek továbbfejlődése

A III. periódusú (újolasz) rendszerek a XVI. század végére elvesztik előremutató jellegüket. A tüzérség fejlődése olyan mértékűvé válik, hogy részben a klasszikus bástyák pajzsgátakkal erősített védelmi rendszere már mélységében nem volt elegendő, részben pedig az ostromtüzérség viszonylag könnyen el tudott pusztítani minden, számára látható falazatot. Emiatt megindult egy több irányba ható gyors változás, ami a következő fél évszázadban sok, egymástól eltérő erődítési rendszer kialakulásához vezetett. Ezek egy része csak a tervezőjére volt jellemző, míg mások a fejlődés konkrét irányait jelenítették meg. A bástyás rendszerek tervezése, a különféle megoldások (pl. kazamatázott vagy nyílt tüzelőállások kérdése) keresése mellett már a XVI. század második felében megkezdődik az elvileg új, bástyákon alapuló rendszerek kutatása, kialakítása is. Az új megoldások legjelentősebb hadmérnöke Daniel Speckle (Specklin). Természetesen az újolasz rendszerek továbbfejlesztése is folyik. Ennek az újításnak egyik legfigyelemreméltóbb alakja Vincenzo Scamozzi.

A hadviselés művészete III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 404 3

A kötet szerves folytatása Winkler Gusztáv A hadviselés művészete a kezdetektől a magyar államalapításig (I. kötet), illetve A hadviselés művészete a magyar államalapítástól a mohácsi vészig (II. kötet) című könyveinek. Ezekben segítséget kíván nyújtani a történelmi-hadtörténeti események jobb megértéséhez a hadművészet, haditechnika fejlődésének részletes bemutatásával.

Ahhoz, hogy a hadtudomány és a harcászat fejlődését, összefüggéseit folyamatokban lehessen vizsgálni, az egész európai térség egységes bemutatásánál az anyagot az idő függvényében és nem földrajzi tagoltságban kell tárgyalni. Ezzel a módszerrel talán sikerül rámutatni a közös fejlődési irányokra, arra, hogy gyakorlatilag hasonló kultúrájú és társadalmi felépítésű országok, nemzetek hadművészete is szükségszerűen hasonló. Ugyanígy, a cél szerint szeretné bemutatni a haditechnika egységes fejlődését. Természetesen a helyi etnikai, kulturális viszonyok ebben az egységes világban speciális jellegeket is kidomborítanak. Jó példa erre a magyar huszárság, ami tárgyalt korunkban erősödik meg. Az európai áttekintést színesíti azoknak a népeknek a hadművészete, amelyek valamilyen formában kapcsolatba kerültek Európával (pl. törökök).

A mű felépítése hasonló az előző kötetekhez. Nem hadtörténeti áttekintést nyújt, hanem a hadművészet mozgatórugóit, fejlődését követi. Ezt kiegészíti egy folyamatos haditechnikai elemzés. Winkler Gusztáv építőmérnök a hadművészet témakörében írt műveiben az elemzési célú elméleti részeket az adott periódusra jellemző hadjáratok bemutatásával illusztrálja. Az olvasó 30 térképvázlaton, több mint 25 erődítésrajzon és 15 harcrendi vázlaton követheti nyomon a hadművészeti fejlődés történetét, párhuzamosan a magyar hadművészet változásainak a nemzetközi trendekbe való integrálásával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/winkler-a-hadviseles-muveszete-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave