Winkler Gusztáv

A hadviselés művészete III.

A zsoldoshadseregektől a vonalharcászatig, 1500–1700


A mélységi tűzrendszer megvalósítása az erődépítészetben

Az első hadmérnök, aki tiszta ollórendszereket (tenaille-rendszer) tervezett, Hermann Landsberg. A fő védelmi vonala általában 200-250 méter körüli, ami megfelel a kor hatásos lőtávolságának. Ezt a vonalat folyamatos ollóművekkel készítette. Jellegzetessége, hogy az ollók csúcsain emelt ágyúállásokat létesített, amelyek jó kilövést biztosítottak, valamint fedezékül is szolgáltak az olló szárnyain védekezőknek. Emögött egy újabb, folyamatos védvonalat alkotó, magasított állás volt, amelyről jól oldalozható volt az egész védvonal (7.13. ábra). Hátul a tarackok számára gyakran külön toronysor épült. Az így kialakított fő védvonal előtt enveloppe-jelleggel fedőgátsorok helyezkedtek el, csúcsaikban ismét emelt állásokkal. Landsberg előművekként néha pajzsgátakat is tervezett az ollórendszer belső törései elé. Ezekkel a tervezeteivel összekötő kapoccsá vált a későbbi csillagerődök felé.

A hadviselés művészete III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 404 3

A kötet szerves folytatása Winkler Gusztáv A hadviselés művészete a kezdetektől a magyar államalapításig (I. kötet), illetve A hadviselés művészete a magyar államalapítástól a mohácsi vészig (II. kötet) című könyveinek. Ezekben segítséget kíván nyújtani a történelmi-hadtörténeti események jobb megértéséhez a hadművészet, haditechnika fejlődésének részletes bemutatásával.

Ahhoz, hogy a hadtudomány és a harcászat fejlődését, összefüggéseit folyamatokban lehessen vizsgálni, az egész európai térség egységes bemutatásánál az anyagot az idő függvényében és nem földrajzi tagoltságban kell tárgyalni. Ezzel a módszerrel talán sikerül rámutatni a közös fejlődési irányokra, arra, hogy gyakorlatilag hasonló kultúrájú és társadalmi felépítésű országok, nemzetek hadművészete is szükségszerűen hasonló. Ugyanígy, a cél szerint szeretné bemutatni a haditechnika egységes fejlődését. Természetesen a helyi etnikai, kulturális viszonyok ebben az egységes világban speciális jellegeket is kidomborítanak. Jó példa erre a magyar huszárság, ami tárgyalt korunkban erősödik meg. Az európai áttekintést színesíti azoknak a népeknek a hadművészete, amelyek valamilyen formában kapcsolatba kerültek Európával (pl. törökök).

A mű felépítése hasonló az előző kötetekhez. Nem hadtörténeti áttekintést nyújt, hanem a hadművészet mozgatórugóit, fejlődését követi. Ezt kiegészíti egy folyamatos haditechnikai elemzés. Winkler Gusztáv építőmérnök a hadművészet témakörében írt műveiben az elemzési célú elméleti részeket az adott periódusra jellemző hadjáratok bemutatásával illusztrálja. Az olvasó 30 térképvázlaton, több mint 25 erődítésrajzon és 15 harcrendi vázlaton követheti nyomon a hadművészeti fejlődés történetét, párhuzamosan a magyar hadművészet változásainak a nemzetközi trendekbe való integrálásával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/winkler-a-hadviseles-muveszete-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave