Winkler Gusztáv

Erődépítészet

(A kezdetektől 1880-ig)


Magyarországi várépítészet a török háborúk első szakaszában

Magyarországon a XV. században megindul a városok, várak megerősítése. Ennek az az előnye van, hogy viszonylag sok lesz az akkor korszerű rondellás erődöv. A század végére pedig megjelennek ezek továbbfejlesztett változatai, a kazamatázott oldalozóművek. Amennyiben általánosan vizsgáljuk meg az országot, két fő jelenség tűnik a szemünkbe. Az egyik az építkezések egyenletes eloszlása az egész ország területén. Ez azt sugallja, hogy mind a várak, mind a városok korszerűsítésére volt elegendő anyagi fedezet, az ország (főként Mátyás király alatt) nem volt gazdaságilag rossz helyzetben. Ezen túl bizonyítja, hogy az erődítmények építkezései ebben a korban is harmonizáltak a legfejlettebb technikákkal, az építkezések sűrűsége pedig megfelel az európai átlagnak. Az egyenletes eloszlás persze azt is tükrözi, hogy az ország egészében nem számítottak stratégiai védelemre (országos jellegű erődítésrendszer nem alakult ki). Ez nyilvánvalóan összefügg az általános offenzív külpolitikával. A másik figyelemre méltó jelenség a déli, országhatárra települt városokban történt építkezésekkel kapcsolatos. Maga az egyöntetű építkezés arra utalhatna, hogy a XV. században már épülőfélben van a végvárrendszer, és a tárgyalt várak ennek kiemelkedően fontos részei. Azonban ha megfigyeljük, hogy mindezek a városok gyakorlatilag az ország természetes határain kívül találhatók, más magyarázat is felmerülhet. A XV. század első felében ugyanis déli irányba folyamatosan támadó hadjáratok indulnak. Eloszlásuk, elhelyezkedésük alapján a kérdéses erődítések a katonai műveletek hídfőállásai, ellátóbázisai lehettek. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a déli rendszer nem végvárrendszer, hanem egy támadó célú, utánpótlást biztosító rendszer. További megfontolandó dolog, hogy ennek a láncolatnak nincs hadászati mélysége, tehát a stratégiai védelemben nem tölthette be egy országerődítés szerepét.

Erődépítészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 403 6

A kötet folytatása Winkler Gusztáv Erődvárosok, városerődítések című könyvének. A mű alapvető célját meghatározza, hogy a különféle erődítések elemzése, bemutatása, hadtörténeti jellegű ismertetése jelenleg is előtérben van e létesítményeknek a szigorúan vett erődépítészeti bemutatásával szemben. Ennek fő oka az, hogy az olvasót inkább a hadtörténelem eseményei vonzzák. Viszont ha figyelmünket csak az erődítések építésére összpontosítjuk, segítségül hívhatunk olyan szakterületeket is (pl. mérnöki ismeretek), amelyek a funkció, feladat, működés témakörében nyújthatnak nagy segítséget. Ezek azt segítik megérteni, hogy miért, hol és mikor építettek bizonyos védműveket, miért alakítottak ki bizonyos városalaprajzokat stb. Így átgondolva a dolgot, beláthatjuk, hogy az erődítmények építésének mérnöki megközelítése sok fontos kiegészítést nyújthat a humán területek szaktudományainak, kutatóinak.

A kötet megkísérli azoknak a homályosnak tűnő segédinformációknak kifejtését, rendszerezését, összegzését, amelyek segíthetnek a magyarországi és nemzetközi erődépítészet módszereinek jobb megértésében. Mindezt azzal a módszerrel oldja meg, hogy speciális szemüvegen keresztül (gyakorlatilag a történettudománytól függetlenül) vizsgálja a városok, erődvárosok építését, funkcióit. Ez a módszer pedig a mérnöki szemlélet, amely, mint "általánosan tudott", a fizikai valóságból indul ki, ezt a valóságot magyarázza, és esetenként a magyarázatok, fizikai és geometriai alapelvek segítségével esetleg megkísérli a múlt fizikai valóságát legalábbis elméletben rekonstruálni. Remélhetőleg olyan, talán élvezetes könyvet sikerült készíteni, amely a szórakoztatás mellett segíti a történelem egyes kérdéseinek megértését.

Winkler Gusztáv építőmérnök e kötetében segítséget kíván nyújtani a történelmi-hadtörténeti események jobb megértéséhez a haditechnika, az erődépítészet fejlődésének részletes bemutatásával. Az olvasó közel 210 színes térképvázlat és magyarázó ábra segítségével követheti nyomon a katonai építészet fejlődésének történetét, beleértve és kiemelve a magyar erődítések építésének okait, lépcsőfokait, a fejlődés folyamatát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/winkler-erodepiteszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave