Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Az igekötő fogalma, általános jellemzése

Az igekötő olyan viszonyszó, amely jellemzően igéhez, igenévhez vagy igéből képzett főnévhez kapcsolódik, s többféle szempontból is átmeneti jellegűnek tekinthető. Egyrészt képzőértékű jelentésmódosító szóelem (például: ír – megír, átír). Emellett megváltoztathatja az ige vonzatait is, tehát jelentésváltoztató szerepe grammatikai következményekkel is járhat (például: dönt vmiről – eldönt vmit). Másrészt határozószó-szerű összetételi előtag (például: odamegy, hazafut), s önálló szómondatként is előfordulhat (például: Eljössz? El; Megírtad? Meg.) Az igétől vagy az igéből képzett szótól elválva álszintagmát alkot azzal (például: nem megy el; meg nem támadás).

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave