Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A szintagmák jellemző tulajdonságai

A szintagmák két önálló fogalomjelölő lexéma (igék, főnevek, melléknevek, névmások, határozószók) és/vagy mondatrész (állítmány, alany, tárgy, határozó, jelző) grammatikai kapcsolatából létrejövő, létrehozható nyelvi egységek. A szintagma minimum két szó, de lehet több is, akkor, ha viszonyszó szerepel a szerkezetben, például kötőszó (Péter és Pál), segédige vagy igei segédszó (fogsz menni síelni, elmentem volna hozzád), igekötő (tegnap ment el), névutó (a hó alól bújt ki), kopula (Péter tanár volt), tagadószó (nem megy el moziba), névelő (felmászik a fára) stb.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave