Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A határozók általános kérdései

A határozó egyik – gyakoribb – típusában valamely cselekvés, történés, létezés vagy állapotfogalmat kifejező mondatrész bővítménye, s ezzel alkot alárendelő szintagmát. Megnevezi a cselekvésnek, történésnek, létezésnek a helyét (a városban lakik), időféle (tegnap történt), módféle (gyorsan fut) stb. körülményeit, illetőleg a cselekvés alanyában, tárgyában stb. kifejezett fogalom állapotféle körülményeit (Péter álmosan üldögél, melegen szeretem a kávét, forróra sikerült a leves). A határozói viszonyjelentés azonban gyakran jelentéstanilag pontosan nem meghatározható (aszemantikus határozó, például: hisz valamiben).

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave