Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Az okadó magyarázó viszony

Az okadó magyarázó mellérendelés logikailag a következtetőnek a fordítottja. A magyarázó utótag okát, magyarázatát adja az első tagmondatban foglaltaknak. Itt tehát előbb szerepel az okozat, majd az ok, vagyis okozat-ok sorrend figyelhető meg. Tipikus kapcsolóelemei: ugyanis, tudniillik, hiszen, úgyis, úgyse. Például: Kriszta irtózik a pókoktól, ugyanis kiskorában megijesztette a bátyja egy nagy pókkal; Egész télen nem voltam beteg, tudniillik rengeteg vitamint fogyasztottam; Levethetnéd a kabátodat, hiszen már melegen süt a nap; Felesleges tovább keresned a cukorkát, úgyis megette már valamelyik testvéred; Nem olvasok többet ebből a könyvből, úgysem figyel senki sem rám.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave