Winkler Gusztáv

A hadviselés művészete IV.

Az állandó zsoldos hadseregektől a tömeghadseregekig, 1700-1790


Háborúk a hadművészet megváltozása (francia forradalom) előtt (1785–1792)

A fennálló nagyhatalmi ellentétek miatt jórészt francia „bíztatásra” I. Abdul Hamid szultán 1787-ben hadat üzent Oroszországnak. II. Katalin, a korábbi szerződések alapján igényt jelentett be a Habsburg Birodalom támogatására. Noha Poroszország megfenyegette a császárt, ez a franciaországi forrongások miatt végül is nem váltott át katonai műveletekbe. Mozgósították a cs. kir. hadsereget (a 420 000 főből 180 000-et a török határra), de itt egyelőre csak kisebb összecsapások történtek. Az orosz fronton pedig tengeri harcok folytak, és partvédelmi erődök megerősítése, illetve ostroma. Az orosz fölény először a Kinburni erőd ostrománál mutatkozott meg, ahol Szuvorov tábornok a partraszálló 5000 törököt megakadályozza a parti sáncok elfoglalásában, azok a partra szorulnak (a török tüzérség nem tud segíteni), és lemészárolják őket. Az orosz veszteség 800 fő.

A hadviselés művészete IV.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 469 2

A kötet szerves folytatása Winkler Gusztáv: „A hadviselés művészete a kezdetektől a magyar államalapításig” (I. kötet), a „A hadviselés művészete a magyar államalapítástól a mohácsi vészig” (II. kötet), valamint a „Hadviselés művészete III.” című könyveknek. E mű alapvető célja az előző kötetekhez hasonlóan segítséget nyújtani az európai történelmi-hadtörténelmi események jobb megértéséhez a haditechnika és a katonai tevékenység fejlődésén keresztül. A könyv által átfogott időintervallum ez esetben az 1700. évtől az 1789. évig tart.

A kötet felépítése hasonló az előző kötetekhez. Nem „csupán” hadtörténeti áttekintést nyújt, hanem főként a hadművészet mozgatórugóit, fejlődését követi. Ezt kiegészíti egy folyamatos haditechnikai elemzés. Az olvasó 40 harcászati és hadműveleti térképvázlaton, és 8 erődítésrajzon követheti nyomon a hadművészeti fejlődés történetét, beleértve az európai hatalmak más kontinenseken való fegyveres tevékenységét is. Természetesen ezzel párhuzamosan a magyar hadművészet változásainak a nemzetközi trendekbe való integrálását is tárgyalja.

A kötetben tárgyalt fő fejezetek a haditechnikai, hadművészeti változások fő szakaszai szerinti tagolásban jelennek meg. Ezek a következők:

1. A dinasztikus háborúk első periódusa (1700–1721), amely az új politikai rend kialakulásával végződik. 2. Az európai nagyhatalmi szerkezet átalakulása (1721–1740), amely katonailag a porosz hatalom felemelkedéséig tart. 3. Új egyensúlyi helyzet Európában (1740-1763), az európai politikai konszolidációig. 5. A világméretű hadszínterek kialakulása („világháborúk”) (1756–1789), egészen a francia forradalom hadművészetet megváltoztató korszakáig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/winkler-a-hadviseles-muveszete-iv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave