Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


Az erkölcsi szocializáció elméletei

Az erkölcsi fejlődés kiindulópontja, hogy „senki sem jó véletlenül. Az erényt tanulni kell” (Seneca, 1997. 54.), nem veleszületett tudás eredménye. Ennek megfelelően az erkölcsi szocializáció célja, hogy a gyermek fejlődése során a külső, extrinzik szabályozás szintjéről eljusson a személyiségbe integrált, intrinzik szabályokon alapuló viselkedésig. Míg extrinzik szabályozásnál a gyermek viselkedése külső elvárások, büntetések, jutalmazások által szabályozott, intrinzik szabályozásnál a morális érzelmek által, kognitív módon értelmezett és meggyőződéssel átélt (Ranschburg, 2014).

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave