Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


Szabályok alkalmazása

Legfőbb kérdés, hogy a gyermekek hogyan tanulják meg elfogadni a közös játék szabályait. A szabályok alkalmazásának első, kb. a 3. életévig terjedő időszaka a motoros viselkedés szakasza, mely a szokások elsajátításának ideje, igazi együttműködés nem jellemzi a gyermekek csoportját. Ezt követi a heteronóm erkölcsi szakasz, a gyermek 3–7 éves kora között, melyben a szabályok egocentrikusak, és megkérdőjelezhetetlen törvényként reprezentálódnak a gyermeki gondolkodásban, vagyis ebben az életkori szakaszban a gyermek még nem ismeri fel a szabályok társas viselkedést szervező funkcióját. Egyrészt önmaga érdekei szerint kívánja a játék menetét irányítani, másrészt a szabály iránti tisztelet irányítja viselkedését. Ebből alakul ki ennek a szakasznak jellegzetes ellentmondása: a gyermek sokszor megszegi a társas konvenciókat a saját szabályaihoz való ragaszkodás következtében. A szabályok alkalmazásának harmadik szakasza 7–10 év között az autonóm erkölcs szakasza, melyet a társakkal való kooperáció és együttműködés igénye jellemez, ez az alapja a kölcsönös megértésnek. Piaget szerint a szabályjátékok megjelenése különös jelentőséggel bír az erkölcsi fejlődés területén, mivel az ezekben való részvétel a konkrét műveletek társas szférában való megjelenése (egocentrizmus csökkenése, konzerváció megjelenése). Szerinte a szabályjátékok társadalmi modellként működnek, mivel a gyerekek ezáltal gyakorolhatják saját vágyaik szembeállítását a társadalmi normákkal (Ranschburg, 2014).

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave