Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


Látás

Születéskor a szem a kb. 20 cm-re lát élesen, a szemlencse a retina mögé fókuszálja a képet, 2 hetes és 3 hónapos kor között erős fejlődésnek indul, 4 hónapos korra a szemmozgások összerendeződnek, 6 hónapos korban megkezdődik a térlátás fejlődése, majd 2 éves korra a látásélesség megközelíti felnőttek teljesítményét, 7 éves korra pedig a térlátás képessége is eléri a felnőttek szintjét (Wade & Swanston, 2013). Óvodáskor végére a különbségérzékenység magas színvonalú, a tagolatlan látásmód helyét egyre inkább átveszi az elemző látás. Kisiskolás korra a téri dimenziók ismerete készségszintű, a térirányok megkülönböztetése nem okoz nehézséget. Ennek előfeltétele a saját test perceptuális sémájának kialakulása, ami 9-10 éves korra befejeződik (lásd mozgásfejlődés), amikorra a különböző konstanciák is állandósulnak (nagyság, alak, szín). A binokuláris látás fejlődése 10–12 éves korban befejeződik (Országos Gyermekegészségügyi Intézet, Szemészeti Szakmai Kollégium, Gyermekszemészek és Strabológusok Társasága, Csecsemő és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium, & Védőnői Szakmai Kollégium, 2009). A vizuális észlelésen alapul a formafelismerés, a térészlelés, a színfelismerés, és a rész-egész viszony felismerése.

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave