Berán Eszter, Berta Judit, Csabai Krisztina, Márkus Lilla, Medgyesi Patricia

Fejlődéslélektan gyakorlatok


Idői észlelés fejlődése

A gyermek élete első időszakában a biológiai szükségletei szerint érzékeli az idő múlását, a csecsemő állandóan a jelenben él. A gondoskodással (etetések, fürdetések, ébrenléti szakaszok) a szülők lassanként kialakítják a napi ritmust. A gyermek hároméves kor körül, a beszéd megjelenése után kezdi használni az időperspektívát kifejező relációszavakat, ekkor már igeidőket is használ (Mérei és V. Binet, 2006). A gondozókkal való közvetlen viszonyban az idői fogalmak egyre érthetőbbé válnak: „mindjárt megyünk fürdeni, evés előtt már ne egyél csokit”, az elsődleges és másodlagos szocializációs közeg életrendjének, eseményeinek ritmikus változása ad támpontot a gyermekeknek az idői tájékozódásban. A napi ritmus segítségével tapasztalatot szereznek a napok múlásáról, ami kialakítja a „ma” fogalmát, azonban a napszakokat kifejező fogalmak használatában még pontatlanok. A napok egymáshoz való viszonyában még nem képesek tájékozódni, keverik a tegnapot a holnappal, a holnapután/tegnapelőtt fogalmai érthetetlenek számukra. Ebben az életkorban a múlt eseményei még nehezen felidézhetők (emlékezeti fejlődés). A hosszú időtartamokat az évszakok neveivel fejezik ki, leginkább a „nyáron” vagy „télen” fogalmak segítségével, mivel ezekhez az évszakokhoz kötődnek emocionális élményeik. Viszonyításban megítéli, hogy a felnőttekhez képest ő még kicsi, de saját életében elvégzett viszonyítás alapján tudja, hogy volt „pólyás is”, és ahhoz képest már nagy.

Fejlődéslélektan gyakorlatok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 471 5

A jegyzet elsősorban a pszichológia BA képzésben részt vevő hallgatóknak készült, a Fejlődéslélektan 1. és 2. Gyakorlat tárgyak segédanyagaként, a gyakorlat során érintett témák könnyebb feldolgozásához, rendszerezéséhez. Mindemellett haszonnal forgathatják mindazon más szakos hallgatók is, akiknek tanulmányai a fejlődéslélektan gyakorlati területéhez is kapcsolódnak.

A gyakorlatok tematikájának összeállításakor több célt is figyelembe vettünk. A gyakorlati órák során a hallgatók óvodás és kisiskolás korú gyermekekkel végeznek játékos feladatokat, mely során empirikus tapasztalatot szereznek az elméletben megtanult jelenségekről, a megfigyelés különböző helyzeteiről szereznek élményt, és a gyerekekkel való kapcsolatfelvételt is gyakorolják. Ez a hármas cél segíti részben az elméleti anyag jobb megértését és elmélyítését, részben pedig alapjául szolgálhat a gyerekekkel való későbbi munkához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fejlodeslelektan-gyakorlatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave