Holló Dorottya

Értsünk szót!

Kultúra, kommunikáció, nyelvhasználat, nyelvtanítás

2., bővített, átdolgozott kiadás


Kérdések, feladatok

  1. A fejezet elején felsoroltunk néhány mondatot és kifejezést, amelynek kontextusa több nyelvi közegre vonatkozóan is nagy biztonsággal kitalálható, és egy kivételt is bemutattunk. Tud-e olyan kifejezést, amelynek a használata a magyarban és az ön által tanított vagy ismert nyelvben eltérő?
  2. Keressen az ön által tanított vagy ismert nyelven olyan szöveget vagy szövegeket, amelyekkel különféle nyelvi változatokat be lehet mutatni! Lefordíthatók az egyes jelenségek magyarra?
  3. Mi a szerepe a csendnek az ön által tanított vagy ismert nyelvben? Hogyan változik ez a szerep különféle interakciókban, mint fecsegés, baráti beszélgetés, üzleti tárgyalás, szakmai megbeszélés stb.?
  4. Milyen különleges jellemzői vannak a beszélt és írott szövegeknek az ön által tanított vagy ismert nyelvben? Gondoljon különféle műfajokra!
  5. Mondjon néhány olyan társalgási stratégiát, amely jellemző az ön által tanított vagy ismert nyelvben! Ezek a nyelv mely változatában fordulnak elő gyakran?
  6. Hasonlítsa össze röviden az ön által tanított vagy ismert nyelv standard változatát és egyik dialektusát vagy szociolektusát!
  7. Hozzon példát az udvarias kéréstől a felszólításig terjedő stilisztikai árnyalatokra az ön által tanított vagy ismert nyelvben, és jelölje meg, hogy ezek mely nyelvi változatokra jellemzők!

Értsünk szót!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 434 0

Értsünk szót egymással, értsünk szót a világgal! Idegen nyelvet beszélve az a célunk, hogy minél jobban szót értsünk másokkal, hatékonyan kommunikáljunk, de ehhez nem elég a jó nyelvtudás. A könyv a kultúra, a kulturális különbségek és az interkulturális kompetencia szerepét mutatja be az idegen nyelvi kommunikációban, az idegennyelv-tanulásban és idegennyelv-oktatásban. A fejezetek ismertetik a témájukhoz kapcsolódó elméleteket, ezeket praktikus példákkal illusztrálják és a tanításban használható gyakorlatokkal is szemléltetik a nyelv és kultúra integrált tanításának lehetőségeit. A témakörök feldolgozását, megértést ellenőrző, valamint értelmező kérdések és feladatok segítik, így a könyv tankönyvként is használható a tanárképzésben, illetve kommunikációs képzésben. Ajánljuk a kötetet gyakorló és leendő tanárok, tanárképző és kommunikációs szakemberek, és idegen nyelveket szerető, tudatos nyelvtanulók és nyelvhasználók számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hollo-ertsunk-szot//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave