Kacsukné Bruckner Lívia, Kiss Tamás

Bevezetés az üzleti informatikába


1.10. Kérdések, feladatok

  1. Mi a rendszer általános meghatározása?
  2. Mi az alrendszer és a befogadó rendszer? Mi a kapcsolat a kettő között?
  3. Mik egy rendszer elemei?
  4. Mit nevezünk egy rendszer környezetének?
  5. A Nemzetközi Üzleti Főiskola (vagy bármelyik, Ön által ismert oktatási intézmény) mint rendszer vonatkozásában sorolja fel az inputokat, outputokat, és nevezzen meg néhány alrendszert!
  6. A fenti példát folytatva határozza meg az iskola környezetét és azt, hogy milyen interfészekkel kapcsolódik hozzá!
  7. Mi a visszacsatolás, és milyen célt szolgál?
  8. Mit mond ki Ashby törvénye?
  9. A vizsgált iskola esetében milyen visszacsatolásokat talál?
  10. Ashby törvényének alkalmazásával vizsgálja meg, hogy az iskola mint rendszer megfelelően vezérelhető-e! (Vizsgálja meg, hogy a rendszerben reálisan elképzelhető állapotokra vannak-e előre meghatározott kezelési eljárások, szabályok!)
  11. Mi a fekete doboz elmélet, és mire való?
  12. Mi a különbség a nyílt és zárt rendszerek között?
  13. Mi az entrópia, és mivel lehet csökkenteni?
  14. Melyek a rendszerszemléletű problémamegközelítés előnyei?

Bevezetés az üzleti informatikába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 485 2

Milyen informatikai ismeretekre van szüksége egy gazdasági vezetőnek? Egyrészt minimális szinten ismernie kell a korszerű információs technológiát, azt a hardver, szoftver és telekommunikációs eszköztárat, amelyet az informatikai piac üzleti megoldásai kínálnak. Másrészt, ami a legfontosabb, értenie kell, hogy üzleti tevékenysége mit jelent az információval való gazdálkodás szempontjából, és hogyan tudja üzleti céljaihoz megtalálni a megfelelő informatikai eszközöket. Ez utóbbi terület az, amelyre a könyv koncentrál, és megkísérli átadni azokat a legfontosabb ismereteket, amikre ma egy menedzsernek szüksége van.

A szerzők

Kacsukné dr. Bruckner Lívia a Nemzetközi Üzleti Főiskola Professor Emerita címmel kitüntetett nyugdíjas tanára. Matematikusként végzett az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, majd tíz évig tudományos munkatársként dolgozott az MTA SZTAKI Gépipari Automatizálási Főosztályán. Ez idő alatt a Budapesti Műszaki Egyetemen egyetemi doktori címet szerzett CAD/CAM tématerületen. Ugyanebben a témában egy évig a Polytechnic of Central London (ma University of Westminster) vendégkutatója volt. 1991-ben csatlakozott az Oxford Brookes University által Budapesten akkreditált International Business School-hoz, ahol 2016-ig vezető oktatóként, majd tanszékvezetőként irányította a főiskola informatikai oktatását. 2005-ben a Miskolci Egyetem Hatvany József Informatikai Tudományok Doktori Iskolájában PhD fokozatot szerzett elektronikus kereskedelmi és logisztikai rendszerek kapcsolódásának témájában. Nyugdíjazása óta részmunkaidős oktatóként, valamint szakdolgozati és PhD-témavezetőként vesz részt a főiskola munkájában.

Kiss Tamás jelenleg Londonban a Westminster Egyetem Informatikai Karának egyetemi tanára (professor), a Párhuzamos Rendszerek Kutatóintézet (Centre for Parallel Computing) igazgatója. Diplomáit a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán és az ELTE TTK informatika és matematika tanári szakán szerezte. 1997-ben csatlakozott a Nemzetközi Üzleti Főiskolához, ahol adjunktusként üzleti információs rendszerekkel kapcsolatos tárgyakat oktatott. 2001 óta a Westminster Egyetem Információs Rendszerek Tanszékének oktatójaként adatbázisokkal, elektronikus kereskedelemmel és integrált vállalatirányítási rendszerekkel foglalkozó modulok tematikáit dolgozza ki, és oktatja. Fő kutatási területe a Grid-rendszerek üzleti alkalmazásai és felhasználóbarát hozzáférési módjai.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kacsukne-bruckner-kiss-bevezetes-az-uzleti-informatikaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave