Kacsukné Bruckner Lívia, Kiss Tamás

Bevezetés az üzleti informatikába


17.9. Kérdések, feladatok

  1. Mit értünk az információs rendszerek biztonságán?
  2. Mi a különbség az adatbiztonság és az adatvédelem között?
  3. Milyen veszélyek fenyegetik a számítógépes információs rendszereket?
  4. Milyen célokat szolgálnak a védelmi funkciók?
  5. Mi a rendszerfejlesztés szerepe az informatikai biztonság kialakításában?
  6. Hogyan történik a hozzáférés szoftveres ellenőrzése?
  7. Hogyan történik az input ellenőrzése?
  8. Milyen módokon lehet a feldolgozás és tárolás folyamatait ellenőrizni?
  9. Milyen output-ellenőrzési módszerek vannak?
  10. Milyen lehetőségek vannak a hálózatok ellenőrzésére és védelmére?
  11. Milyen szervezési módszerekkel lehet csökkenteni az informatikai rendszerek fenyegetettségét?
  12. Milyen fizikai védelmi eljárásokat lehet alkalmazni az információs rendszerek védelmére?
  13. Mit jelent az információs rendszerek auditálása?
  14. Mérje fel a környezetében levő informatikai rendszer biztonságát (munkahely, iskola)! Gyűjtse össze és az előfordulás valószínűsége szerint rangsorolja a szóba jöhető kockázati tényezőket, vesse össze a rendszer használata során észlelt biztonsági módszerekkel!
  15. Készítsen saját biztonsági szabályzatot meglevő vagy leendő otthoni számítógépének használatával kapcsolatban!

Bevezetés az üzleti informatikába

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 485 2

Milyen informatikai ismeretekre van szüksége egy gazdasági vezetőnek? Egyrészt minimális szinten ismernie kell a korszerű információs technológiát, azt a hardver, szoftver és telekommunikációs eszköztárat, amelyet az informatikai piac üzleti megoldásai kínálnak. Másrészt, ami a legfontosabb, értenie kell, hogy üzleti tevékenysége mit jelent az információval való gazdálkodás szempontjából, és hogyan tudja üzleti céljaihoz megtalálni a megfelelő informatikai eszközöket. Ez utóbbi terület az, amelyre a könyv koncentrál, és megkísérli átadni azokat a legfontosabb ismereteket, amikre ma egy menedzsernek szüksége van.

A szerzők

Kacsukné dr. Bruckner Lívia a Nemzetközi Üzleti Főiskola Professor Emerita címmel kitüntetett nyugdíjas tanára. Matematikusként végzett az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, majd tíz évig tudományos munkatársként dolgozott az MTA SZTAKI Gépipari Automatizálási Főosztályán. Ez idő alatt a Budapesti Műszaki Egyetemen egyetemi doktori címet szerzett CAD/CAM tématerületen. Ugyanebben a témában egy évig a Polytechnic of Central London (ma University of Westminster) vendégkutatója volt. 1991-ben csatlakozott az Oxford Brookes University által Budapesten akkreditált International Business School-hoz, ahol 2016-ig vezető oktatóként, majd tanszékvezetőként irányította a főiskola informatikai oktatását. 2005-ben a Miskolci Egyetem Hatvany József Informatikai Tudományok Doktori Iskolájában PhD fokozatot szerzett elektronikus kereskedelmi és logisztikai rendszerek kapcsolódásának témájában. Nyugdíjazása óta részmunkaidős oktatóként, valamint szakdolgozati és PhD-témavezetőként vesz részt a főiskola munkájában.

Kiss Tamás jelenleg Londonban a Westminster Egyetem Informatikai Karának egyetemi tanára (professor), a Párhuzamos Rendszerek Kutatóintézet (Centre for Parallel Computing) igazgatója. Diplomáit a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán és az ELTE TTK informatika és matematika tanári szakán szerezte. 1997-ben csatlakozott a Nemzetközi Üzleti Főiskolához, ahol adjunktusként üzleti információs rendszerekkel kapcsolatos tárgyakat oktatott. 2001 óta a Westminster Egyetem Információs Rendszerek Tanszékének oktatójaként adatbázisokkal, elektronikus kereskedelemmel és integrált vállalatirányítási rendszerekkel foglalkozó modulok tematikáit dolgozza ki, és oktatja. Fő kutatási területe a Grid-rendszerek üzleti alkalmazásai és felhasználóbarát hozzáférési módjai.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kacsukne-bruckner-kiss-bevezetes-az-uzleti-informatikaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave