Tóth József (szerk.)

Tudományágak integráló és integrált szerepe


A művészetek közötti közvetítés – a „művészetvallás” (Kunstreligion) koncepciójától a programzenéig

A XIX. század zeneszerzői szükségét érezték annak, hogy állást foglaljanak művészeti kérdésekben, valamint annak is, hogy művészetükről publicisztikai vagy irodalmi jellegű írásaikban színt valljanak. Ezekben az írásokban két tendencia figyelhető meg: vagy kritikus, vagy apologetikus hangvételűek.1 A kritikus hangvételnek szociológiai okai vannak. A 19. század zenéje egyre inkább piaci áruvá, s egyben tömegtermékké válik. Ez ellen a legtehetségesebb muzsikusok úgy próbálnak védekezni, hogy kritikus írásaikban leleplezik a tehetségtelen tucatzenészeket, és ostorozzák a zenei élet nyomorúságos körülményeit. Az apologetikus tendencia pedig abból fakad, hogy a zeneszerzők meg akarják magyarázni, sőt védeni zenei elképzeléseiket és műveiket. A két szempont, ahogy Marggraf írja, kölcsönösen előfeltételezi egymást: „Kritika nem képzelhető el anélkül, hogy ne fejtsék ki legalább közvetve saját művészi meggyőződésüket, amely ugyanakkor implicite magában foglalja az azzal ellentétes vélemények kritikus elutasítását.”2 Még a programzene kialakulása is összefüggésben lehet a zeneszerzők azon szándékával, hogy zenéjüket magyarázatokkal közelebb hozzák hallgatóságukhoz, s ezáltal áthidalják saját művészi szándékaik és a közönség elvárásai közötti szakadékot.3

Tudományágak integráló és integrált szerepe

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 486 9

2018. november 12-13-án a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kara adott otthont a Magyar Tudomány Ünnepe 2018 tiszteletére rendezett „Határtalan tudomány” című kétnapos nemzetközi tudományos konferenciának. A rendezvényen a nyelvtudományi, a TOPOS - Space and Humanities, az irodalom- és kultúratudományi, az interkulturális germanisztikai és fordítástudományi, a társadalom- és neveléstudományi szekciókban elhangzott 36 hazai és külföldi kutató előadás mellett külön szekcióban 10 előadással helyet kaptak doktorandusz hallgatóink kutatási eredményei is.

Jelen tanulmánykötet egyrészt az elhangzott előadásokra, másrészt pedig az azóta tovább érlelt kutatási témák bemutatására koncentrál. A tanulmánykötet betekintést enged a Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar Intézeteiben folyó szerteágazó kutatómunkába, amelyet a különböző tudományterületek egymásmellettisége és egymáshoz kapcsolódása jellemez. Az inter- és multidiszciplináris jelleg az egyes kutatási területeken belül is nyomon követhető. Az egyes tudományágak, mint a nyelv-, irodalom- és kultúratudomány, valamint a társadalom- és neveléstudomány egyszersmind integráló és integrált szerepet töltenek be. A kötet tanulmányai a különböző diszciplínák közötti átjárhatóságot és érintkezési pontokat mutatják meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-tudomanyagak-integralo-es-integralt-szerepe//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave