Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Miben különleges az embergyermek?

Vannak fajok, melyek látszólag hozzánk hasonló módon, szimbolikusan kommunikálnak. Például a cerkófmajom a különböző ragadozók láttán eltérő vészkiáltásokat hallat: leopárd és nagymacskák esetén ugatáshoz hasonló, két sasfaj láttán köhögésszerű, míg kígyó jelenlétében csettintő hangot ad ki. Ez önmagában szimbolikus kommunikációnak is tekinthető lenne, de más esetekben viszont nem jellemző, hogy befolyásolni próbálná fajtársai gondolatait érintő és figyelmi állapotát, vagyis önálló jelentéstartalommal bíró jelzései lennének (Miklósi 1998, Csányi 1998).

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave