Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Hol válik el az állati kommunikáció és az emberi nyelv?

Az emberi társalgás fontos eleme a vonatkoztatási (azaz referenciális) keret, melyet rámutatással tudunk kifejezni. A társalgás során gyakran metakommunikációs jelzésekkel – biccentés, arcmimika (homlokráncolás, hunyorítás), mutatás, eltérő testtartások –, illetve a tekintetünkkel jelöljük ki azt, hogy miről beszélünk, mire utalunk. Ez adja meg a beszélgetéshez a vonatkoztatási keretet (Pléh 2012). Ennek megjelenése érdekes fejlődéstani mérföldkő és előfeltétel, s ahogy látni fogjuk, ennek kizárólag az emberre jellemző elemei is vannak.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave