Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Gondolkodnak-e a babák, avagy beszéd nélkül van-e gondolkodás?

A babák nyelvtanulásában láthatóan fontos tényező, hogy társas helyzetekben használják a nyelvet (lásd 2–8. példa). A korai szociális mosoly és az újszülött csecsemők kísérleti úton bizonyított arc- és kiváltképp női hangokat érintő preferenciája is azt erősíti meg, hogy az embergyermek alapvetően társas érdeklődésű, hangadásai már a legkorábbi formában, még az artikulálatlan gőgicsélés szintjén is, különféle társas célokat szolgálnak (Gopnik–Meltzoff–Kuhl 2005). A babák olyan eltérő üzeneteket tudnak közvetíteni csupán magánhangzók hangoztatásával és metakommunikációs jelzésekkel, majd ezt követően szókezdeményekkel, előszavakkal, mint például: 1. játék kezdeményezése az anyával; 2. figyelemfelhívás (hogy rá figyeljenek); 3. érdeklődés a másik iránt (ki kicsoda, családtagok és szerepek azonosítása); 4. egyéni igények közvetítése (hagyj békén, egyedül akarok enni); 5. tanulás, társas tanulás mozzanatai (utánzás); 6. birtoklási viszonyok rendezése (nem adom, add ide, ez az enyém); 7. társaság keresése (legyünk együtt), vágyak kifejezése és érvényesítése (most akarom, azonnal), az anyától való elválasztás miatti feszültség (szeparációs szorongás) jelzése (maradj velem), segítségkérés (félek, sírással is), feszültségmentes, játékos együttlét (nevess velem). Ezek mind releváns üzenetek a gondozó számára a szavak nélküli világ már gondolkodó, érző babájától és az előszavak, szókezdemények korszakából. A tudomány mai állása szerint az az elterjedt nézet, hogy kell lennie a gondolkodás egy olyan formájának, amely nyelv nélkül is létezhet, de nem vitatott, hogy kétéves kor körül, a nyelvi képességek fejlődésével a beszéd képességének kialakulása új dimenziókat nyit meg, s a gondolkodás ekkor sokkal összetettebbé válik.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave