Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


NYELV ÉS EGYEDFEJLŐDÉS: A NYELV ÉS A MAGZAT

Az anyanyelvtanulás első éveiben egy, az élővilágban egyedülálló összetett rendszer elsajátítása történik meg elemeivel (a szavakkal) és szabályaival (a nyelvtannal) együtt, hihetetlen könnyedséggel. Régóta foglalkoztatja a nyelvészeket és a fejlődéspszichológusokat a nyelvtanulás paradoxonja, miszerint a csecsemők szinte észrevétlenül, különösebb tanítás nélkül néhány év leforgása alatt tökéletesen elsajátítják anyanyelvüket, míg egy felnőtt hatalmas erőfeszítések árán, tudatos munkával, mégis sokszor kevés sikerrel tanul meg egy másik nyelvet. Ennek hátterét a nyelvhasználathoz szükséges velünk született alapok és a magzati korban szerzett nyelvi tapasztalatok adják. Ezek nagyon általános, a nyelv ütemére és dallamára vonatkozó információkkal látják el a hallgatózó és a nyelvet már aktívan építő magzatot, illetve babát. Olyan fogódzókat adnak, melyek a megszületést követő időszakban a nyelvtanulás magasabb rendű területeihez (mint a szótanulás és a nyelvtan) is fontos támpontokat biztosítanak, és segítenek rendszerbe rendezni, a környezet szereplőihez, tárgyaihoz és eseményeihez kötni a nyelvi ingerek sokaságát. E magzati kutatások a nyelvfejlődés kutatásában egyre nagyobb népszerűségnek örvendő, veleszületett képességeket feltételező (innátista) tanoknak köszönhetők, melyek a nyelvi képességet az emberi biológia részeként szemlélik, és eleve adottnak tekintik, mely sok más képességhez hasonlóan (mint például a mozgásfejlődés) magától kibontakozik a fejlődés során.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave