Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


Idiomaticitás és nyelvhasználat: a láthatatlan jelentés problémája

A pragmatika figyelmének középpontjában tehát a több szempontos jelentéskonstrukció áll, amely egyrészt a társalgásszervezés, másrészt a nem szószerintiség vizsgálatán keresztül tanulmányozható a leghatékonyabban. Mindkét esetben számos tényező figyelembevételén alapuló értelmezésre van szükség a szándékolt jelentés sikeres kikövetkeztetéséhez. A fenti példák illusztrálják a már nyelvtani (morfoszintaktikai) téren kompetens kisgyermek olyan mondatszerkezeteit, melyek a nyelvtannál egy még összetettebb, dinamikusabb képességet érintenek: a helyzethez alkalmazkodó, kontextus- és szituációfüggő tényezők koordinálását az elbeszélések létrehozása során. A jelentés tehát minden esetben kontextusba, szövegkörnyezetbe ágyazott: a jelentéseket annak alapján szűkítjük, azonosítjuk, hogy kivel, mikor, hol, milyen témában beszélünk, mik a beszélő céljai, s ennek alapján mi lehet az általa megfogalmazott megnyilatkozás szándékolt jelentése (Győri és mtsai 2002, Schnell 2005). A megnyilatkozások szándékalapú értelmezése tehát mentális forgatást, perspektívaváltást igényel, melynek révén a hallgató kikövetkezteti a beszélő szándékát és ezen keresztül az elhangzottaknak szándékolt, indirekt, esetleg idiomatikus, átvitt értelmű stb. jelentését.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave