Schnell Zsuzsanna

Az elme nyelve

Társalgás és nyelvfejlődés


A társalgás személyközi kapcsolatokat érintő jelentőségéről

A nyelv nélkülözhetetlen szerepet tölt be társas életünkben, személyközi kapcsolatainkban és személyes, gondolati világunkban is. Lehetővé teszi, hogy érzelmeket fejezzünk ki, hogy felidézzük a múltat, vagy elképzeljük a jövőt. A verbalitás a gyermek számára új dimenziókat nyit meg, s biztosítja a társas kapcsolatteremtés eltérő módozatait (ha nincs közös nyelvünk, az elszakít másoktól). A nyelv tehát mind egyéni, mind társas tekintetben fontos eszközünk a személyközi kapcsolatokban. Egyéni szerepét erősíti, hogy a nyelvhasználat az identitás részét képezi, gondolataink megfogalmazására használjuk, ezáltal gondolkodásunknak és a kulturális tanulás és felhalmozott tudás továbbadásának fontos eszköze. Társas vonulatát tekintve is számos tényezőért felelős: eltérő földrajzi területeken eltérő nyelvhasználat jellemző, dialektus jelzi egy adott népcsoport összetartozását, identitását. Mindezek mellett az információközlés fontos eszköze (gondoljunk csak a sajtó, tömegkommunikáció közvetítő szerepére és informatív erejére). Felhalmozott tudásanyagunk továbbörökítését teszi lehetővé közösségi szinten is, történetek, narratívák és népmesék születnek, s az adott társadalmi csoport írja történetét, történelmét.

Az elme nyelve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 487 6

A könyv betekintést nyújt az anyanyelvtanulás folyamatába, a nyelvhez vezető egyéni utak rejtelmeibe, és megmutatja, hogy a gyermek már jóval korábban társalog, mint hogy szavakba öntené mondandóját. Mielőtt kimondja első szavait, már nagy nyelvtudás birtokában van, már rég hatékonyan kommunikál. Ehhez elég csak megfigyelni a baba társas helyzetekben való részvételét. A gyakorló szülők vagy nevelők is, ha megfigyelik a gyermekek nyelvelsajátításának mindennapjait, a használt szófordulatokat, tanúi lehetnek egy végtelenül összetett és mégis gördülékeny rendszer kialakulásának, az olykor nagyon különbözőnek tűnő fázisok harmonikus rendszerbe rendeződésének.

A kötet pedagógusoknak, pszichológusoknak, logopédusoknak, óvodapedagógusoknak, gyógypedagógusoknak, minden fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, szociális munkásoknak és a tájékozódni kívánó szülőknek, nagyközönségnek is jól használható kézikönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/schnell-az-elme-nyelve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave