Barcs István (szerk.)

Egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések 1.


Enterococcusok

Az enterococcusok Gram-pozitív coccusok, amelyek egyesével, párosával vagy rövid láncokban helyezkednek el. Kedvezőtlen környezeti viszonyok között, 10 és 45 °C között is képesek szaporodni, jól tűrik a kiszáradást, így a természetben szinte mindenütt megtalálhatók: vízben, talajban, élelmiszerekben, állati és emberi szervezetekben. Leggyakoribb előfordulási helyük az emberi és állati béltraktus, de urogenitális szervek, epehólyag és a szájüreg normál flórájának is tagjai. Nem rendelkeznek inváziót biztosító virulenciafaktorokkal, ezért egészséges emberekben kóroki szerepük nem valószínű. Húgyúti fertőzésekben, bakteriémiákban, endocarditisben azonban a leggyakoribb nozokomiális patogén kórokozók között tartják számon. A fertőzések egy része endogén eredetű, de létrejöhet kórházi körülmények között kontakt terjedéssel, főként a kontaminálódott kéz vagy tárgyak közvetítésével is. Az intenzív osztályokon, a hematológiai vagy a transzplantációs osztályokon, ahol a leggyakrabban használnak széles spektrumú antibiotikumokat, a betegek kezelése során gyakran tapasztalható, hogy az ápolási idő előrehaladtával a normál baktériumflórát enterococcusok váltják fel. Klinikai jelentősége a leggyakrabban izolált E. faecalis és E. faecium törzseknek van. Az enterococcusok természetes rezisztenciát mutatnak valamennyi cefalosporinnal, a clindamycinnel és a metronidazollal szemben. Sajnálatos azonban, hogy a törzsek között először az USA-ban, majd a világ számos országa között már Magyarországon is megjelentek a vancomycinre rezisztens törzsek (VRE) is, aminek klinikai jelentősége kettős: egyrészt problémát jelent az ezekkel a törzsekkel fertőzött betegek gyógyítása, másrészről az enterococcusok természetes tulajdonsága, hogy könnyen adnak át más baktériumoknak olyan DNS-elemeket, amelyek például az antibiotikum-rezisztenciájukat kódolják. Így a S. aureus vancomycin-rezisztenciájának kialakulásában is szerepet tulajdonítanak a magas szintű vancomycin- és teicoplanin-rezisztenciát kódoló VanA gén esetleges VRE-ről történő átadásának. Következetes izolációjuk, szoros követésük és terjedésük gátlása tehát mindenképpen fontos epidemiológiai feladat.

Egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések 1.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 510 1

Ez a jegyzet az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések kialakulásának, tünetegyüttesének, élettani és mikrobiológiai okainak, megelőző, felderítő és nyomon követő rendszereinek, a kórházi epidemiológia elemeinek a tananyaga. Célja, hogy a képzésben való segédanyagként, majd ezt követően egy, a gyakorlati klinikai-epidemiológiai tevékenységben jól használható kézikönyvként segítse a leggyakoribb kórokozók és az általuk okozott fertőzések nem egyszerű rendszerében való eligazodást. Arra készíti fel a leendő népegészségügyi ellenőrt, hogy ha betegellátó intézményben, annak infekciókontroll-munkacsoportjában vagy kórházhigiénés osztályán dolgozik, akkor:

A gyakorlati problémák megoldása során tisztában legyen az alapvető járványügyi alapfogalmakkal, képes legyen értelmezni azokat.

Napi tevékenysége kapcsán célzottan figyelje és ismerje fel az egészségügyi ellátás során kialakuló leggyakoribb fertőzéses szövődményeket, ismerje azok megelőzési lehetőségeit.

Ismerje a kórházi környezetben előforduló kórokozókat, azok jellemzőit, kimutatási lehetőségeit, veszélyeit.

Legyen tisztában a hatékony és biztonságos antibiotikum-kezelés alapelveivel és gyakorlatával.

Ezért tartalmában és szemléletében szorosan kapcsolódik korábbi tanulmányaikhoz, a jegyzet szövegében jelölten is támaszkodik előző vagy ezt követő tantárgyaik jegyzeteire, kötelező és ajánlott szakirodalmaira. Több fejezetben fognak azzal találkozni, hogy egy-egy pont vázlatos említése mellett hivatkozunk az Általános mikrobiológia, Részletes mikrobiológia, Alkalmazott mikrobiológia, Mikrobiológiai gyakorlatok jegyzetek megfelelő fejezeteire, a kari hirdetőtábláról is letölthető Mikrobiológiai füzetek valamelyik kiadványára, valamint a Fertőző és nem fertőző betegségek járványtana, a Népegészségtan, a Fertőző betegségek megelőzése, Az infektológia alapjai tantárgyak aktuális tananyagára és az ott elsajátított ismeretekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barcs-egeszsegugyi-ellatassal-osszefuggo-fertozesek-1//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave