Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


Értékorientáció (values – V)

Brooker a demencia kapcsán írja azt, hogy miközben egyre nagyobb számban élnek közöttünk demenciával küzdő emberek, a stigmatizáció nyomán mind a demenciával küzdők, mind pedig gondozó családtagjaik egyre inkább hátrányba kerülnek, izolálódnak és magukra maradnak. Mintha elfelejtődne az, hogy a demenciával küzdő emberek állampolgári, emberi jogai nem kevesebbek, és igényük a törődésre, szeretetre sem kevesebb másokénál. Az okokat elemezve kiemeli, hogy a posztindusztriális társadalomban megfigyelhető jelenség az idősekkel szembeni előítélet és diszkrimináció (ageism) a fiatalság kultikus túlértékelése mellett, amely markánsan tetten érhető a médiában. Befolyásoló tényező ebben a többgenerációs családok felbomlása és azok a multikulturális hatások, amelyek mentén az emberek elvesztik családi gyökereiket és hagyományaikat (Brooker itt az Egyesült Királyságban élő nagyszámú bevándorló család másodgenerációs változásaira utal). A demográfiai arányváltozások nyomán megnövekvő terhek szintén befolyásolják a társadalmi hozzáállás alakulását.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave