Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A demencia klinikuma: rövid áttekintés

A demencia orvosi vonatkozásairól a hazai szakirodalomban átfogó, korszerű ismereteket nyújtó munkákat találhatunk (Tariska, 2000; Rajna–Tariska 2000; Tariska, 2002). A klinikai képzettséggel nem rendelkező olvasó számára azonban célszerűnek tűnik egy olyan rövid áttekintést nyújtani, amely elégséges és gyors tájékozódást tesz lehetővé a demenciához kapcsolódó alapvető ismeretekről. A klinikai alapok nélkül a demenciák pszichoszociális vetülete sem érthető. Bár az utóbbi években jelentős szemléletváltást láthatunk a demencia hátterében meghúzódó agyi történések destruktív következményei kapcsán, az a tény nem vitatható, hogy a demencia egy olyan tünetegyüttes, amely mögött az agyállományban markánsan jelenlévő – és mai tudásunk szerint megfordíthatatlan – elváltozások állnak. Ezek az elváltozások meghatározható idegrendszeri betegségeket, károsodásokat képviselnek, amelyek különböző diagnosztikai kategóriákba sorolhatók. A demencia hátterének függvényében a demencia tünetegyüttese sajátos eltéréseket mutathat, így különböző demenciaformákról beszélhetünk, miközben közös jellemzőként emelhetjük ki azt, hogy a demencia alapvetően a kognitív funkciók (az észlelés, figyelem, emlékezet, gondolkodás, nyelvi megértés és kifejezés, valamint a mindennapi életvitel szervezésével, kivitelezésével kapcsolatos cselekvés és döntéshozatal) nehézségeivel jellemezhető. A demencia e funkciók súlyosbodó leépülésével, romlásával jár. Fontos jellemzője az is, hogy a leépülési folyamat nagyban érinti a mindennapi életvitelhez szükséges szociális készségeket, egyre növekvő életviteli és beilleszkedési-alkalmazkodási nehézségeket okozva.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave