Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A reminiszcenciacsoport

Idős emberekkel foglalkozva gyakran tapasztalhatjuk, hogy érdeklődésük, figyelmük jelentős mértékben az életük során régebben megélt események, élmények felidézése felé fordul. Ez a felidézés nagyon személyes, érzelmileg átszőtt, és az egyén számára különös fontossággal bír. A személyközpontú gondozásról írt fejezetben már utaltunk az eriksoni életciklusmodellre, amelyben az időskor központi lélektani feladataként jelenik meg a múlt tisztázó lezárása és az ehhez kapcsolódó lélektani munka. Felismerve e folyamat jelentőségét a segítőmunkában, Robert Butler az élettörténeti csomópontokon keresztül az egyén életében fontos megoldatlan konfliktusok felidézésére és reintegratív feldolgozására törekedett. Tapasztalatairól írt tanulmánya mérföldkövet jelentett az emlék- és élményanyag feldolgozását célzó módszerek alkalmazásában (Butler, 1963). Az általa „life review”-nak nevezett módszer ismertetését követően részben a módszer továbbfejlesztésén dolgoztak egy strukturáltabb forma kidolgozásával (Haight-Haight, 2007), részben pedig módszerkombinációk alkalmazásával (a strukturált élettörténeti feldolgozás kombinációja az élettörténeti epizódokhoz, sztorikhoz kapcsoltan, élettörténeti album fotókkal, ún. memóriadobozok összeállítása személyes emléktárgyakkal stb.).

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave