Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A gondozó család nehézségei

A hazai és a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a demenciával küzdő idősek 70-80%-a nem kerül tartós bentlakásos otthoni elhelyezésre, hanem a természetes élettérben kerül valamilyen szintű ellátásra, miközben ellátásukban a gondozó család játssza a legnagyobb szerepet. A korszerű idősellátásban meglévő törekvések szerint alapvetően fontos, hogy ameddig csak lehetséges, az idős ember megőrizhesse függetlenségét, és otthonába kerüljön ellátásra. Ennek az alapelvnek a demenciával küzdő idősek segítésében is érvényesülnie kell, azzal a szemponttal kiegészítve, hogy a kognitív nehézségekből adódóan ez akkor lehetséges, ha a gondozási szükségletekhez illeszkedő ellátási hátterek biztosíthatók, és a gondozó családtagok támogatása is biztosított. Bár hasonló arányokat láthatunk a családban gondozottakat tekintve, ebből a szempontból jelentős különbség, hogy a hazai gyakorlatban hiányoznak a szükséges ellátási formák és támogató hátterek. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a gondozó családokra még a korszerű ellátási körülmények ellenére is hatalmas nyomás nehezedik. A gondozó családok helyzetének egyik legismertebb kutatója, Steven Zarit munkatársaival írt könyvének nem véletlenül adta az Az Alzheimer-kór rejtett áldozatai címet (Zarit-Orr-Zarit, 1985). Miközben a tartós bentlakásos otthoni elhelyezést preferáló hazai ellátás a leépülési folyamat előrehaladott szakaszában kezd foglalkozni a demenciával küzdő idős ellátásával, valójában a küzdelem már régóta folyik, egyre drámaibb nehézségek között, miközben a magukra maradt gondozó családtagok viselik a gondozás összes terhét és annak összes következményét. Mielőtt ennek részleteit tárgyalnánk, érdemes kitérni arra, hogy a diagnózissal szembesülést követően, a leépülési folyamat előrehaladtával a gondozó családtagok milyen megküzdési stációkon mennek keresztül.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave