Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A demenciával küzdő idősek nappali ellátása

A nyolcvanas évektől a gondozó családok támogatásában egyre nagyobb szerepet kapott a demenciával küzdő idősek számára létrehozott speciális nappali ellátás. Ebben döntő szerepet játszott az a felismerés, hogy az idősek klubjai csak a mérsékelt demenciával küzdő időseket tudták befogadni, miközben személyi és tárgyi feltételeik és maguk a klubprogramok sem feleltek meg azoknak az igényeknek, amelyek a kognitív nehézségek nyomán merültek fel, és amelyek leginkább egy demenciaspecifikus ellátás keretében vehetők figyelembe. Bár voltak próbálkozások arra, hogy idősek klubjához kapcsoltan alakítsanak ki demenciával küzdők számára programot, és a „klubmodellt” alkalmazzák a demenciával küzdő idősekkel való foglalkozás során, ma egyre inkább olyan demenciaspecifikus nappali ellátást próbálnak kialakítani, amely figyelembe veszi a demencia progrediáló jellegét, és elsősorban azoknak nyújt segítséget, akik kontinuens támogatást igényelnek (rendszerint a demencia középsúlyos szakaszában). A nappali ellátás egyrészt fontos szerepet játszik a gondozó család tehermentesítésében, és lehetőséget nyújt arra, hogy a gondozó családtag munkát vállalhasson, másrészt olyan gondozási környezetet biztosít, amelynek keretében egy komplex – demenciaspecifikus – szakmai program valósítható meg.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave