Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


Úton a labirintusban

Ennek az esetnek a leírása során egy család küzdelmét mutatjuk be: azt, ahogy megpróbálnak megbirkózni a leépülés középsúlyos fázisában lévő hozzátartozó gondozásának napi kihívásaival. Sok száz hasonló helyzetben lévő családhoz hasonlóan ők sem számíthattak külső segítségre, és a felmerülő nehézségek is hasonlóak ahhoz, amelyekkel a középsúlyos demenciával küzdő időst gondozó családtagok rendszerint szembenéznek. A különbség egyrészt az, hogy ez a család kedvező körülményei miatt több lehetőséggel rendelkezett, mint a gondozó családok többsége, másrészt igen jelentős tényező volt a családon belüli szolidaritás és a gondozásra szoruló hozzátartozóval való erős érzelmi kötés, a gondoskodás iránti elköteleződés. Egybevetve az ebben a fejezetben bemutatásra kerülő másik esettel, ahol egy család a kedvező külső körülmények ellenére sem képes az egyre drámaibb helyzetet kezelni, és súlyos belső válságban sodródik, itt egyértelművé válik az, hogy a kapcsolatok minősége, az elérhető támogatás és a hatékony megbirkózási stratégiák döntően befolyásolták a gondozott sorsát.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave