Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


Az önellátás és a szociális készségek vizsgálata

A demencia vizsgálata során azt láthatjuk, hogy az önellátás és a szociális készségek romlása a leépülési folyamat mentén jól megragadható, és szoros kapcsolatot mutat a kognitív funkciók terén mutatott romlással. E változások nagyban érintik a gondozási szükséglet alakulását, és meghatározzák a gondozók napi tevékenységét. A Katz-skála csak gyors tájékozódást tesz lehetővé, de nem nyújt részletes támpontokat a leépülési folyamat ezen oldaláról. Ez tette szükségessé azt, hogy az önálló életviteli képességek felméréséhez hasonlóan egy differenciált felmérő és értékelő rendszert dolgozzunk ki (Szabó L., 2003b). Ez a felmérő rendszer kifejezetten a demencia leépülési folyamatában megjelenő funkcionális romlás vizsgálatára szolgál. Szerkezete és pontozási rendszere megegyezik az önálló életviteli készségek felmérése során látottakkal, és hasonlóan ahhoz, itt is a családtagok, illetve a gondozó stáb tapasztalatára épül elsősorban a felmérés. A 7-6 pont megtartott készségeket, az 5-4 pont mérsékelt romlást, a 3 pont közepes mértékű, a 2 pont súlyos romlást, az 1 pont pedig a teljes leépülést jelzi. A felmérés szempontrendszerét a következő áttekintő táblázat mutatja.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave