Sárvári György

Tudatváltás

Az éber átkapcsolás mûvészete


Fejleszteni akarlak, bármi áron

Minden koncepció jól hangzik teoretikus értelmezésben, de sosincs testre szabott, tökéletes elmélet, amely egy az egyben alkalmazható lenne mindenkinek. A modell kifejezés már jobb, mert nem törekszik tökéletességre, pusztán útmutatást jelent. Én abban hiszek, hogy mindannyian kreatív és tökéletes lények vagyunk, akik modellekből táplálkozva képesek vagyunk kialakítani a saját, egyéni stílusunkat. Az oktatási rendszer nem támogatja ezt a szabad keresési utat, sőt a vallások és a legtöbb ezoterikus koncepció sem, ennek ellenére nincs más út a kiteljesedéshez. Ha az ember nem válik belülről vezetetté, kívülről fogják irányítani, és ideák körül fog keringeni. Aki belülről gyenge és sok lefojtott agressziót hordoz magában, annak tetszeni fog a hierarchikus rend, az urambátyám rendszer, ahol persze ő mint jóságos támogató, segítő, atya léphet fel. Aki képtelen határokat húzni, mert fél az elengedéstől, gyakran nem veszi észre, hogy rogersi terapeutaként állandóan a megengedő, mindent elfogadó szeretet apostolaként jelenik meg. A baj csak az, hogy olyan mindent letompító és kaotikus légkört épít fel, ahol a tiszta kommunikáció helyett az indulatok folyamatos elkendőzése és az udvariaskodás álszentsége jelenik meg. A fejlesztő vezető könnyen lehet, hogy összetéveszti a rosszul értelmezett coach szerepkört a valódi vezetői attitűddel, és a saját gyengeségét palástolja el egy koncepcióval… A reveláló kérdés ilyenkor mindig az, hogyan viszonyul az ilyen vezető fölfelé, a főnökei felé, illetve mit kezd az agresszív, együttműködést elutasító munkatársaival? Aki lefelé a fejlesztő, támogató, megmentő szerepkörben akar folyamatosan tetszelegni, az fölfelé vajon hogyan képviseli magát, illetve mit kezd a konfliktusos munkatársakkal? Tapasztalatom szerint ilyenkor a rejtőzködés, a szerepjátszás a legkézenfekvőbb magatartás.

Tudatváltás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 532 3

Sárvári György hazánk egyik legmeghatározóbb coach tanácsadója. Könyve nem egyszerű leíró pszichológiai kutatás, hanem egy izgalmas krimihez hasonlít, ahol a szereplők kiemelkedő vezetők, sportolók, vagy éppen hétköznapi emberek, akik szeretnének felülemelkedni a sorsukon. Olyan kritikus, drámai pillanatokat sűrít egy-egy ötperces írásba, amelyben egy életpálya legintimebb elakadásai és küzdelmei bontakoznak ki. Minden rövid történet mestermunka, amely a személyes elakadástól a kibontakozás és megújulás lehetőségéig vezet végig minket. Könyve stílusteremtő, mert minden sztoriban van valami egyedi és mégis mindannyiunk számára érvényes tanulság. Írásaiban a sűrítés és a fókuszált vonalvezetés eszközeivel él, amelyben a katarzis és a feloldás fontos szerepet kap. Aki olvassa a különböző emberi történeteket és sorsokat, szinte mindegyikben magára ismerhet. Talán azért is, mert korunk legfontosabb kérdései, az élet, a halál, az egzisztenciális szorongás, a szüleinktől való elszakadás, az elengedés és a megtartás leginkább szívszorító pillanatai bontakoznak ki belőle. A szerző valószínűleg a kollektív tudattalanból hívta elő ezeket a fontos történeteket, hogy mindannyiunk útkeresését támogassa általa.

„…A labirintus belőlünk táplálkozik, a mi kivetülésünk, azonos velünk, és így a megoldás is bennünk van legbelül. Az élet labirintusa olyan organikus Mátrix, amely pontosan követi a belső folyamatainkat. Ha elfáradunk és kiégünk, a külső körülményeink nem pusztán lekövetik a belső állapotunkat, hanem felerősítik. A kiégett ember a saját fásultságának felerősített árnyékával találja szemben magát kívül, illetve olyan erős megállító helyzetekkel, amik tükrözik a belső állapotát…”

„Nincs nagyobb kaland, mint hazaérkezni, hazatalálni, beteljesíteni és fölfedezni azt, ami a miénk. A betöltött idő megteremtése mindannyiunk számára fontos. A betöltött időhöz azonban az üres időn át vezet az út, amelyet megkerülni, átugrani nem lehet. Jó lenne átkapcsolni a pihenés örömébe, és élvezni a megérkezést. Ehhez azonban helyet kell készítenünk önmagunkban a megérkezés ünnepének…”

Hivatkozás: https://mersz.hu/sarvari_tudatvaltas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave