Sárvári György

Tudatváltás

Az éber átkapcsolás mûvészete


Durcás kisgyerek maradok

Találkozom vezetőkkel, akiknek nehéz őszinte visszajelzést adni, mert azonnal racionális álarcot húznak magukra, és okos magyarázatokkal bújnak ki a visszajelzés tartalma alól. Durcás kisgyerekké válnak, mint akiket tetten értek valami csínytevésen. Mondhatnám azt is, ösztönösen hárítanak, védekeznek, rejtőzködnek, és nem értik, miért akarja bárki is kimozdítani őket biztonságos érveik bunkererődítményéből. A racionálisan kicsontozott zombik irtóznak az érzelmileg kiszámíthatatlan, húsba ható visszajelzésektől, mert úgy érzik, nem tudnak vele mit kezdeni. Ilyenkor azt élik át, hogy valaki megkérdőjelezi őket, ami bizonytalan énjük számára veszélyes. A zavar másik oka az, hogy egy kritikus, őszinte és személyes visszajelzésre sosincs azonnali válasz, mert érzelmi hatást kelt a befogadóban. Akik nincsenek hozzászokva érzelmeik átéléséhez, az érzelemmel teli jelenléthez, azoknál lefagy a rendszer, ha érzelmileg érintett állapotba kerülnek, ettől pedig óvják magukat. Racionálisan nézve egy kritikus visszajelzés sokszor ellentmondásban áll a fogadó énképével, így a védekezés látszólag jogos és ösztönös. Valójában a helyzet kikerüléséről, menekülésről van szó. Aki logikailag zárt rendszerben éli világát, ahol megvan a helye jónak és rossznak, annak a kritika bosszantó és elfogadhatatlan. Ilyenkor nincs más lehetőség, mint védekezni. Rosszabb esetben támadni vagy elsöpörni a visszajelzőt.

Tudatváltás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 532 3

Sárvári György hazánk egyik legmeghatározóbb coach tanácsadója. Könyve nem egyszerű leíró pszichológiai kutatás, hanem egy izgalmas krimihez hasonlít, ahol a szereplők kiemelkedő vezetők, sportolók, vagy éppen hétköznapi emberek, akik szeretnének felülemelkedni a sorsukon. Olyan kritikus, drámai pillanatokat sűrít egy-egy ötperces írásba, amelyben egy életpálya legintimebb elakadásai és küzdelmei bontakoznak ki. Minden rövid történet mestermunka, amely a személyes elakadástól a kibontakozás és megújulás lehetőségéig vezet végig minket. Könyve stílusteremtő, mert minden sztoriban van valami egyedi és mégis mindannyiunk számára érvényes tanulság. Írásaiban a sűrítés és a fókuszált vonalvezetés eszközeivel él, amelyben a katarzis és a feloldás fontos szerepet kap. Aki olvassa a különböző emberi történeteket és sorsokat, szinte mindegyikben magára ismerhet. Talán azért is, mert korunk legfontosabb kérdései, az élet, a halál, az egzisztenciális szorongás, a szüleinktől való elszakadás, az elengedés és a megtartás leginkább szívszorító pillanatai bontakoznak ki belőle. A szerző valószínűleg a kollektív tudattalanból hívta elő ezeket a fontos történeteket, hogy mindannyiunk útkeresését támogassa általa.

„…A labirintus belőlünk táplálkozik, a mi kivetülésünk, azonos velünk, és így a megoldás is bennünk van legbelül. Az élet labirintusa olyan organikus Mátrix, amely pontosan követi a belső folyamatainkat. Ha elfáradunk és kiégünk, a külső körülményeink nem pusztán lekövetik a belső állapotunkat, hanem felerősítik. A kiégett ember a saját fásultságának felerősített árnyékával találja szemben magát kívül, illetve olyan erős megállító helyzetekkel, amik tükrözik a belső állapotát…”

„Nincs nagyobb kaland, mint hazaérkezni, hazatalálni, beteljesíteni és fölfedezni azt, ami a miénk. A betöltött idő megteremtése mindannyiunk számára fontos. A betöltött időhöz azonban az üres időn át vezet az út, amelyet megkerülni, átugrani nem lehet. Jó lenne átkapcsolni a pihenés örömébe, és élvezni a megérkezést. Ehhez azonban helyet kell készítenünk önmagunkban a megérkezés ünnepének…”

Hivatkozás: https://mersz.hu/sarvari_tudatvaltas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave