Csehi Zoltán, Sobor Dávid (szerk.)

A közvetítői funkciót betöltő szerződések jogi környezete


A biztosításközvetítői szerződés megszűnése és megszüntetése, a versenytilalmi megállapodás

A biztosítási szerződés sajátossága, hogy a biztosítót nem illeti meg a rendes felmondás joga. Ebből következően, ha egy biztosító felszámolással, végelszámolással, esetleg összeolvadás vagy akvizíció folytán szűnik meg, a szerződéses állomány átadásának, átvételének kérdését rendezni kell. Az átvevő biztosító ugyan nem köteles a biztosításközvetítésre irányuló szerződésekben a megszűnő vagy beolvadó biztosító helyébe lépni, ám a minél kiterjedtebb értékesítési lehetőség fenntartása érdekében valószínűleg a megállapodásokat újra fogja kötni. A közvetítő oldaláról megszűnik a biztosításközvetítői szerződés a gazdálkodó szervezet jogutód nélküli megszűnésével, vagy ha a jogutód felügyeleti engedéllyel nem rendelkezik. Szintén megszűnik a biztosításközvetítői szerződés a közvetítést végző természetes személy halálával vagy felügyeleti engedélyének az elvesztésével. A felek felmondási jogát jogszabály nem korlátozza, tehát a határozatlan időre kötött biztosításközvetítői szerződést rendes felmondással bármelyik fél a naptári hónap utolsó napjára felmondhatja. A felmondási idő a jogviszony első évében egy, a másodikban kettő, a harmadik évtől pedig három hónap. [Ptk. 6:297. § (1) bekezdés].

A közvetítői funkciót betöltő szerződések jogi környezete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 925 2

Az áru előállítójától annak végleges felhasználójáig általában több szerződésen keresztül vezet az út. Az értékesítés folyamatában részt vevők – akiket összefoglalóan közvetítőknek nevezünk – eltérő tartalmú és gazdasági célú szerződéses jogviszonyokban működnek közre az áru piacra juttatásában: viszonteladóként, bizományosként, „disztribútorként” vagy más gazdasági funkciót megjelenítve. Számos esetben az értékesítési láncban több értékesítő is részt vesz, többnyire különböző jogviszonyok alapján, a gyártó és a nagykereskedő megállapodásának jogi konstrukciója, gazdasági tartalma eltér ugyanis a nagykereskedővel szerződő további értékesítőkétől.

A közvetítés folyamatát a kereskedelmi szokások, a piaci szereplők jellemzői, a piac nyitottsága, valamint számos egyéb külső tényező befolyásolja. Ezek közé tartoznak a társadalmi-gazdasági kommunikáció csatornái, a rendelkezésre álló fuvarozási, szállítási lehetőségek, a versenyjogi szabályozás és az adózási környezet, valamint a jogviták rendezésének a módjai.

A kötet fő célkitűzése a közvetítői funkciót betöltő szerződésekkel kapcsolatos jogi szabályozás részletes feldolgozása. Így bemutatja a magyar és az európai szabályozási környezetet, és az egyes jellemző szerződéstípusokra vonatkozó polgári jogi előírásokat, majd ismerteti a forgalmazás versenyjogi korlátait, a gyártók, importőrök, valamint a forgalmazók termékbiztonsági és piacfelügyeleti kötelezettségeit. Végül terjedelmes elemzést ad az említett tevékenységet folytató adóalanyokra vonatkozó általánosforgalmiadó-szabályokról.

A szerzők összefoglaló és áttekintő jelleggel dolgozták fel a közvetítői típusú szerződésekkel kapcsolatos, az üzleti élet szereplőit foglalkoztató legfontosabb problémákat. Elsősorban azokat a jogászokat és üzletembereket kívánják megszólítani, akik tevékenységük során bizományi, közvetítői-ügynöki, forgalmazási, franchise- vagy éppen biztosításközvetítői szerződések előkészítésében, megkötésében vesznek részt. A kötet segítséget jelent a gyakorlat számára a megoldandó feladatok meghatározásában és a főbb megoldási irányok kijelölésében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csehi-sobor-a-kozvetitoi-funkciot-betolto-szerzodesek-jogi-kornyezete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave