Kengyel Ákos (szerk.)

Európai uniós politikák


A Delors-jelentés

Jacques Delors, az Európai Bizottság akkori elnöke 1989 áprilisában nyújtotta be jelentését a Gazdasági és Monetáris Unió megvalósításáról. A Delors-jelentés (Committee for the Study of Economic and Monetary Union, 1989) a gazdasági uniót és a monetáris integrációt párhuzamosan tervezte megvalósítani, három szakaszban. A Werner-tervhez hasonlóan Jacques Delors is figyelembe vette a monetáris unió két lehetséges fajtáját, a közös pénz bevezetésével és a közös pénz nélkül létrehozott integrációt. A gazdasági uniót Delors úgy fogta fel, hogy az magában foglalja az egységes piac megvalósítását, a közös versenypolitikát, közös politikák létrehozását a strukturális átalakulás, alkalmazkodás, valamint a regionális fejlesztés céljából, és a makrogazdasági politika koordinációját, amely alatt többek között kötelező fiskális politikai szabályok értendők. A gazdasági és monetáris unió eszerint tehát egy aszimmetrikus integrációs forma, ahol a közös, nemzetek feletti monetáris politika mellett a gazdaságpolitika más területeire alapvetően a koordináció a jellemző. Az alábbiakban csupán fő vonalakban ismertetjük a Gazdasági és Monetáris Unió (GMU) bevezetésének Delors által elképzelt három szakaszát.

Európai uniós politikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 542 2

A könyv gazdasági, társadalmi, politikai, történelmi és jogi szempontokat is figyelembe véve elemzi az európai integrációs folyamat keretében létrehozott szakpolitikák működését. Az egyes politikák vizsgálata során a szerzők rávilágítanak az uniós szintű fellépés indokaira, bemutatják a politika céljait, a szabályozási keretek fejlődését és értékelik az adott szakpolitika működésének következményeit. Emellett a kötet tágabb összefüggésrendszerbe is elhelyezi az egyes szakpolitikák vizsgálatát. Az integrációs folyamat fejlődéstörténetét, az Európai Unió intézményrendszerét, a belső piac szabályozását bemutató fejezetek megalapozzák a szakpolitikák elemzését, ugyanakkor a záró fejezetek az uniós szintű költségvetésnek a szakpolitikai célok elérésében játszott szerepét, a strukturális reformok szükségességének szakpolitikai összefüggéseit vizsgálják meg.

A szerzői munkaközösség – Kengyel Ákos egyetemi tanár (Jean Monnet Chair, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) vezetésével – a kötet elkészítésével hozzá kíván járulni a hazai felsőoktatásban az európai tanulmányok terén folytatott oktató- és kutatómunka további fejlődéséhez. A könyv adott részei az alap- és mesterszakok, valamint a doktori képzés keretében is jól felhasználhatók az európai integrációs folyamattal foglalkozó szakirányú kurzusokhoz, elsősorban a nemzetközi tanulmányok, a nemzetközi gazdaság, a gazdaságpolitika, a jog és a politikatudomány területén. A kötet természetesen az európai integráció iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség számára is értékes és hasznos ismereteket nyújt az Európai Unió céljainak jobb megértéséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kengyel-europai-unios-politikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave