Szilvási István (szerk.)

Klinikai nukleáris medicina


2.5. A PET/CT-vizsgálat sugárterhelése

A PET- vagy PET/CT-vizsgálattal együtt járó sugárterhelés a radiofarmakon által leadott dózisból és a CT-vizsgálat által okozott sugárterhelésből együttesen adódik. A CT esetében annak sokfélesége és a protokollok eltérései, valamint a berendezések sokfélesége miatt nehéz átlagos dózissal számolni. Minden betegnél, de különösen gyermekek esetében a várható sugárterhelést a diagnosztikus kérdés tükrében kell optimalizálni.
Az FDG által okozott sugárterhelés megközelítőleg 2 × 10-2 mSv/MBq az IRCP 106-os kiadványa alapján, ami kb. 3-4 mSv egésztest-dózisnak felel meg 185 MBq 18F-FDG injektálása esetén. Egy PET/CT-vizsgálat CT-része által okozott sugárterhelés a diagnosztikus cél függvényében változik és esetről esetre eltérő. A CT-vizsgálat effektív dózisa a gyakorlatban 1-20 mSv között lehet, esetleg még magasabb, amennyiben nagy felbontású diagnosztikus CT is történik.
Az alkalmazott leképezési protokollt alapvetően a megválaszolandó klinikai kérdés kell, hogy meghatározza. A gyermekgyógyászati alkalmazások esetén a sugárterhelésre külön figyelmet kell fordítani.

Klinikai nukleáris medicina

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 521 7

Hivatkozás: https://mersz.hu/szilvasi-klinikai-nuklearis-medicina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave