Simon L. Zoltán

Árkádia kettős tükörben

T. Calpurnius Siculus eklogái


Eltávolodás a műfaj vergiliusi változatától

A Tityrustól örökölt bűvös erejű síp birtokában Corydon olyan dalokkal kísérletezik, melyek messze túllépik a mezei élet szerény határait: carmina... non quae nemorale resultent (IV.5.). A IV. eklogában megjelenő patrónus, aki nemcsak az udvarban, hanem az irodalomban is járatos, kétkedéssel fogadja ezt a nagyratörő szándékot, hiszen a hatalmas Róma isteneiről (magnae numina Romae, 10.) nem lehet úgy énekelni, mint Menalcas juhakláról (ovile Menalcae, 11.). De amikor a dalverseny véget ér, már nem győz csodálkozni, és kénytelen beismerni, hogy alábecsülte pártfogoltja költői képességeit:


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 499 9

A római irodalom egyik legrejtélyesebb alakja, a Nero-kori T. Capurnius Siculus meghatározó szerepet játszott a bukolikus költészet történetében. Hét eklogából álló gyűjteményét a reneszánsz korának alkotói tanulmányozták és utánozták, mint Angelo Poliziano, Iacopo Sannazaro, Pierre de Ronsard, Sir Philip Sidney, de hatása nyomon követhető egészen a szentimentalizmus koráig.Miután azonban a 19. századi irodalomtörténet-írása helyét a kánon peremén jelölte ki, Calpurnius műve szinte teljesen feledésbe merült, olyannyira, hogy nevével még a pásztori költészetet átfogóan tárgyaló munkákban is nemegyszer csak egy-egy lapalji jegyzetben találkozhattunk.

A jelen tanulmány az eklogagyűjteményt egységes, párját ritkító műgonddal megtervezett kompozícióként értelmezi, két, egymással szembeállított és egymástól homlokegyenest különböző szimbolikus tér, kétféle Árkádia köré szerveződik.A kötet tárgyalja Calpurnius nyelvi, stilisztikai újításait, imitációs technikáit, a különféle műfajok ötvözését, a költőszerep változásait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/simon-arkadia-kettos-tukorben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave