Bene Annamária

Medialitási jelenségek a magyar nyelvben


Mediális igékből képzett módhatározói igenevek

A módhatározói igenevek a főige által kifejezett esemény végrehajtásának módját fejezik ki, ezért a -vAmód képzőről feltételezhetjük, hogy csupán olyan maximálisan kiépült szerkezetű igét szelektál, amelyben agens is található. Ez azonban nem egészen van így. Módhatározói igenév ugyanis mediálisból is képezhető, vagyis olyan tárgyatlan igéből, melynek egyetlen argumentuma az ige által kifejezett esemény során végbemenő állapotváltozásnak az elszenvedője. Tény azonban, hogy ez a jellegzetesség a mediálisok csupán egy, viszonylag szűk csoportját jellemzi, mégpedig az implicit külső okozóval (Levin–Rappaport Hovav 1996) bíró mediálisokat (például halkul, gurul, pattog, gomolyog, pereg, sül). Ez az implicit külső okozó elem – amely lehet agens, eszköz, természeti erő vagy valamilyen körülmény – teszi lehetővé azt, hogy a -vAmód vP-projekció hiányában is hozzájuk kapcsolódhasson.

Medialitási jelenségek a magyar nyelvben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 440 1

A Medialitási jelenségek a magyar nyelvben című munka a magyar nyelv egy jelentős, de a magyar nyelvtudomány által méltánytalanul elfelejtett jelenségét, a medialitás jelenségét vizsgálja, illetve megnyilvánulásának egyes formáit.

E munka három, első látásra közös vonással nem rendelkező nyelvi jelenség sajátosságait járja körül, a határozói igenevek, a -t képzős melléknévi igenevek és a műveltető igealakok képezhetőségét. Azért első látásra, mert e három morfoszintaktikai jelenség képezhetőségét igencsak eltérő mechanizmusok irányítják ugyan, mégis van nekik egy nagyon fontos, ám általában szem elől tévesztett közös tulajdonságuk: érzékenyek az igék bennható, mediális és tárgyas osztályaira, azaz képezhetőségük az ige szerkezetének felépítésétől is függ. A szerző legfőbb célja annak bizonyítása, hogy a bennható-mediális-tárgyas igefelosztásnak helye van a magyar nyelvtudományban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bene-medialitasi-jelensegek-a-magyar-nyelvben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave